Podróże

Budują zamek z wykorzystaniem średniowiecznych technik. "Przed nami jeszcze dziesięć lat pracy"

Podróże

W środku burgundzkiego lasu we Francji powstaje niezwykła budowla. Od kilkudziesięciu lat inżynierowie, archeolodzy, a także wolontariusze budują średniowieczny zamek. Co ciekawe, korzystają tylko i wyłącznie z technik stosowanych dawniej. Na jakim są etapie i kiedy zamek będzie gotowy? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Średniowieczny Zamek Guédelon

Budowa zamku Guédelon - tak nazywa się ta niezwykła konstrukcja - trwa od dwudziestu czterech lat. Przedsięwzięcie przyciąga zarówno miłośników historii, jak i turystów. Kierownikiem tego niezwykłego projektu jest Florian Renucci. Kto mógłby zamieszkać w zamku, który budują?

- Wyobrażamy sobie lorda z połowy XIII wieku, który do budowy swojego zamku wykorzystuje materiały z okolicznych terenów i ma ograniczony zespół budowniczych. Opieramy się na planach budowy, które pochodzą z tamtych czasów - mówił w rozmowie z naszą reporterką Florian Renucci. Warto dodać, że budowniczy sami robią narzędzia, a także własnoręcznie obrabiają kamienie potrzebnego do budowy. Na tym jednak nie koniec. Do transportu surowców wykorzystują konie.

Kiedy zamek będzie gotowy?

Obecnie konstruktorzy skupiają się na budowie wrót, które mają połączyć wieże zamku. Następnie wieże zostaną podniesione o dwa piętra. Kolejnym etapem prac będzie wykończenie wieży głównej i dwóch mniejszych. - Liczymy, że przed nami jeszcze dziesięć lat pracy - dodał Florian Renucci.

W rozmowie z naszą reporterką Florian dodał, że nie zamierzają poprzestać na budowie zamku. - Naszym celem jest przekazanie młodym ludziom wiedzy, którą zdobyliśmy, a także rozbudowa wioski, która otoczy zamek - mówił.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Patrycja Wanat

Pozostałe wiadomości