Świat

Możejki – historia miasta, dojazd oraz ciekawe miejsca w litewskim miasteczku

Świat

Możejki to spokojne miasteczko, w którym można odpocząć od zgiełku ogromnych metropolii. Nie jest typowo turystyczne i niewiele w nim zabytków oraz atrakcji w ich ogólnym rozumieniu, jest to jednak jedno z miejsc na Litwie, do których warto się udać, aby bliżej przyjrzeć się kulturze kraju i zapoznać z jego tradycjami. Co warto wiedzieć o Możejkach?

Możejki to niewielka miejscowość w północnej części Litwy, położona blisko granicy z Łotwą. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie międzynarodowych tras, dlatego warto odwiedzić miasto choćby przejazdem. Możejki nie są zbyt często odwiedzane przez turystów, ale osoby, które chcą odpocząć w spokojnym miejscu, pełnym zieleni i zadbanych parków, na pewno będą zadowolone z przyjazdu do miasta. Niewielkie świątynie i rzeźby, znajdujące się w Możejkach, zainteresują z kolei tych, którzy lubią podziwiać architekturę i odkrywać nowe miejsca. Zobacz, z czego najbardziej znane są w Polsce Możejki, jak do nich dojechać i poznaj historię litewskiego miasteczka.

Z czego znane są Możejki?

W Polsce Możejki znane są przede wszystkim z nagłośnionej w latach 2006–2008 sprawy zakupu rafinerii przez PKN Orlen. Rafineria w Możejkach miała być niepowtarzalną okazją i przynieść ogromne zyski w krótkim czasie, a oprócz tego – stać się dla polskiej spółki rozszerzeniem działalności zagranicznej i wzmocnieniem marki na danym obszarze. Od początku roku 2007 PKN Orlen zaczął odnotowywać znaczne straty finansowe, m.in. ze względu na awarię rurociągów i konieczność dostarczania ropy drogą morską. Koszty zaczęły znacznie przewyższać zyski, które pozyskiwała z rafinerii polska spółka. Do 2009 roku rafineria nazywała się Mažeikių Nafta, później zmieniła jednak nazwę na Orlen Lietuva.

Możejki rzadko pojawiają się w mediach w innym kontekście niż wyżej opisany. Jest to jednak miejscowość, która zasługuje na uwagę obcokrajowców, przynajmniej jako jeden z punktów na planie zwiedzania krajów bałtyckich.

Jak dojechać do Możejek? Porady dla podróżnika

Wybierając się w podróż do Możejek, można zdecydować się na jedną z czterech form transportu – samolot, samochód, autobus lub pociąg.

Miasto nie ma swojego lotniska. Najbliższe lotniska znajdują się w Rydze, Połądze oraz Kownie. Choć wszystkie obsługują loty międzynarodowe, najlepszym rozwiązaniem będzie podróż do Możejek z lotniska w Rydze, do którego przylatują samoloty z większości europejskich państw. Bezpośrednio spod lotniska odjeżdżają tam międzynarodowe autobusy ekspresowe, które zawiozą turystów prosto do centrum Możejek.

Inną możliwością jest skorzystanie z lotniska w stolicy Litwy, w Wilnie. Między miastami jest jednak znacznie dłuższa trasa (ok. 300 km), choć w obrębie lotniska znajduje się wiele miejsc, oferujących turystom transport. Aby dostać się do Możejek, najlepiej skorzystać z międzymiastowych autobusów. Można również wynająć samochód, co sprawdzi się szczególnie podczas podróżowania po całym terytorium Litwy. Nie jest to rozwiązanie najtańsze, ale w takim przypadku może okazać się najwygodniejsze, a przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas.

W Możejkach znajduje się również dworzec kolejowy, który nie obsługuje jednak połączeń międzynarodowych. Przy okazji wizyty w Kownie, Wilnie, Rydze lub Połądze, można zdecydować się na taką opcję przyjazdu do miasta.

W Możejkach funkcjonuje komunikacja miejska (autobusy), która obejmuje wszystkie dzielnice miasta. Turyści mogą skorzystać również z usług firm taksówkarskich. Istnieje również możliwość wynajęcia samochodu osobowego bezpośrednio po przyjeździe do Możejek.

Możejki – historia miasta

Pierwsze informacje o mieście, znajdujące się w litewskich kronikach, sięgają 1372 roku. Po III rozbiorze Polski Możejki znalazły się pod zaborem rosyjskim. Litewska nazwa miasta Mažeikiai pochodzi od przezwiska, które często nadawało się osobom mieszkającym na tych terenach. Brzmiało ono dokładnie tak jak współczesna nazwa miasta. W swojej historii Możejki funkcjonowały również pod nazwą Murawiewo, która została nadana na cześć generała Murawiowa. Miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać po zakończeniu budowy linii kolejowej Wilno-Lipawa.

Co można zobaczyć w Możejkach?

W Możejkach znajduje się kilka muzeów, poświęconych historii miasta, a także florze i faunie najbliższych terenów, kościoły, cerkwie oraz mnóstwo pięknych parków i lasów, które zachęcają do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Turyści mogą odpocząć tu od tłoku, który panuje w dużych miastach, a jednocześnie nie czuć się tak, jakby byli odcięci od świata. Miasto można podziwiać również ze względu na architekturę. Przeważają tu niskie zabudowania, na których tle wyróżniają się jedynie wysokie bloki mieszkalne. Ulice są wyjątkowo zadbane, a każde osiedle obsadzone jest sporą ilością roślinności. W centrum Możejek można udać się do restauracji, oferujących tradycyjne dania litewskie.

Zobacz wideo: Premier na Litwie: Możejki to żywy pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Zobacz także:

Kalmar i Olandia - ciekawa propozycja wycieczki promem dla seniorów

Zakynthos - najpiękniejsze miejsca greckiej wyspy

Podróż nad Niagarę. Jak wygląda życie w pobliżu najbardziej znanego wodospadu na świecie?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości