Świat

Od 11 listopada polecimy do USA bez wizy. O czym trzeba pamiętać?

Świat

Aktualizacja:

Jak będzie wyglądała podróż do USA po 11 listopada? Czy zniesienie wiz oznacza, że możemy po prostu wsiąść w samolot i polecieć do Stanów Zjednoczonych? O nowych zasadach podróżowania do Ameryki rozmawialiśmy z Dorotą Malesą, dziennikarką i autorką książki "Ameryka.pl".

Bez wiz ale...

Od 11 listopada Polacy będą mogli latać do USA bez wiz. Jednak, żeby móc polecieć do Stanów Zjednoczonych nadal musimy spełnić kilka wymogów:

  • zarejestrować się i otrzymać autoryzację w systemie weryfikacji ESTA
  • posiadać paszport biometryczny ważny minimum 90 dni
  • posiadać bilet powrotny, lub bilet na dalszą podróż

Dorota Malesa:

Nie jest tak, że wystarczy nam sam paszport. Oczywiście wizy idą w zapomnienie, ale musimy się zarejestrować. To kosztuje 14 dolarów, a nie jak wiza 160, więc super! Trzeba odpowiedzieć na kilka pytań: czy się nie miało problemów z wizą, czy się nie łamie prawa...

Pobyt do 90 dni

Na podstawie ruchu bezwizowego możemy spędzić w USA maksymalnie 90 dni.

Bez wiz do USA? Historyczny moment!

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił, że Polska spełniła wymagania i podpisał dokumenty obejmujące nasz kraj programem Visa Waiver. Jest to historyczna chwila, Polacy zostali objęci programem bezwizowym.

Wizy do USA nie będą już potrzebne

Przystąpienie Polski do programu Visa Waiver dla Polaków oznacza tyle, że wyjeżdżając do Stanów Zjednoczonych na nie więcej niż 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych, nie będą musieli mieć wiz.

Polska w ruchu bezwizowym do USA

Spełniliśmy wymagania dotyczące wskaźnika odmów wiz turystyczno-biznesowych do USA. Polska mogła być objęta ruchem bezwizowym ze Stanami Zjednoczonymi jeśli odsetek odmów byłby poniżej 3 proc.

Po raz pierwszy w historii odsetek odmów wniosków o wizy w konsulatach USA w Polsce spadł. Zeszliśmy do 2,8 proc. i tym samym spełniliśmy wymagania dotyczące programu bezwizowego. Uzyskaliśmy o 0,2 proc. mniej niż wymaga poziom programu bezwizowego.

Ambasador USA Georgette Mosbacher nagrała film z okazji zniesienia wiz dla Polski

Ambasador Mosbacher powiedziała:

Już wkrótce polscy obywatele będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych, w celach turystycznych i biznesowych bez wiz! Tak jak obiecałam, ten milowy krok był moim priorytetem od samego początku. Wspólnie tego dokonaliśmy! Polska i Stany Zjednoczone są nie tylko sojusznikami, ale najbliższymi przyjaciółmi, a w tym roku wspólnie tworzymy historię. Gratuluję!

Polacy nie będą już musieli umawiać się na spotkanie z konsulem, aby polecieć do USA. Teraz wystarczy tylko rejestracja przed podróżą do USA. Trzeba będzie zarejestrować się w elektronicznym systemie ESTA. Opłata 160 dolarów za przystąpienie do procedury wizowej nie będzie już obowiązywała.

Ruch bezwizowy nie daje gwarancji, że zostaniemy wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych. O tym, czy przekroczymy granicę USA decydować będzie oficer służby imigracyjnej USA na lotnisku lub w porcie podczas kontroli paszportów. Tylko stempel w paszporcie daje prawo wjazdu do tego kraju. Do USA nie są wpuszczane osoby, które wg. oficera służby imigracyjnej wzbudzają podejrzenia. Objęcie Polski programem Visa Waiver nie jest nieodwołalne. Nadal obowiązuje reguła nieprzekraczania 3 proc. odmów prawa wjazdu.

Kiedy do USA bez wizy

Dzisiejsza deklaracja Donalda Trumpa nie oznacza, że już od teraz możemy podróżować do USA bez wizy. Przed nami jeszcze amerykańska procedura sfinalizowania wstąpienia Polski do programu Visa Waiver. Proces ten może potrwać nawet kilka miesięcy.

Ruch bezwizowy nie obowiązuje osób, które wcześniej otrzymały odmowę wizy. Do USA nie pojadą Polacy, którzy po 1 marca 2011 roku podróżowali do: Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu i Syrii. Wyjątek stanowią podróże w celach dyplomatycznych, wojskowych w służbie państwa objętego programem bezwizowym. Do Stanów Zjednoczonych nie wjadą też ci, którzy są jednocześnie obywatelami Korei Północnej, Iranu, Iraku, Sudanu lub Syrii.

>>> Zobacz też:

Autor: Anna Kobyłka

Źródło: DDTVN/rp.pl

Pozostałe wiadomości