Świat

Sycylia – atrakcje Wyspy Słońca

Świat

Aktualizacja:
Sycylia widziana z morza

O urokach wyspy rozpisywali się artyści, sam Goethe twierdził, że Sycylia jest kluczem do wszystkiego, a kto jej nie widział, nigdy nie zrozumie Włoch. Zainteresowaniem turystów cieszy się nie tylko stolica Sycylii – Palermo, ale także mniejsze, równie urokliwe miasta. Pora wyruszyć w podróż i poznać największe atrakcje wyspy.

Z pewnością dla większości osób Sycylia kojarzy się z licznymi ugrupowaniami mafijnymi. Wokół wyspy narosło sporo mitów i legend, a jedynym sposobem na ich zweryfikowanie jest samodzielna podróż w to miejsce. Co ciekawe, Włosi traktują Sycylię jako odrębne państwo, nie utożsamiając się z ich mieszkańcami. Mechanizm działa oczywiście w dwie strony. Co koniecznie warto zobaczyć na wyspie?

Sycylia i jej atrakcje

Bogata historia wyspy sprawia, że podczas podróży zauważymy wpływy wielu różnych kultur na architekturę, styl życia i kuchnię. Przewijają się tutaj motywy greckie, rzymskie, arabskie oraz bizantyjskie. Zaczynamy wyprawę!

1. Palermo stolica Sycylii to jedno z najciekawszych włoskich miast. Zostało założone już w VIII wieku p.n.e. przez Fenicjan. Kluczowym miejscem, z którego warto rozpocząć zwiedzanie jest Piazza Bellini. Po drodze odwiedzamy trzy kościoły, zachwycające swoim designem – La Martorana, San Cataldo i San Caterina. Włochy słyną z ciekawych architektonicznie budowli, a Sycylia jest miejscem, które w tym przypadku ma bardzo wiele do zaoferowania. Kolejne ważne zabytki to katedra znajdująca się przy Corso Vittorio Emanuele i kościół San Giovanni degli Eremiti. Jeśli chcemy zrobić sobie krótką przerwę od zwiedzania zabytków, zajrzyjmy do Ogrodu Botanicznego, w którym zobaczymy niesamowite rośliny i drzewa z różnych stron świata. Koniecznie odwiedźmy także Palazzo Reale i znajdującą się w nim Capella Pallotinum, będącą perełką normańskiej architektury. Jednym z najciekawszych miejsc, które oferuje Palermo i cała Sycylia są Katakumby Kapucynów, w których spoczywa ponad 8 tysięcy zabalsamowanych ciał. To miejsce dla ludzi o prawdziwie mocnych nerwach.

2. Wulkan na Sycylii – Etna jest najwyższym czynnym wulkanem w Europie. W sezonie letnim stanowi wspaniały punkt widokowy, z kolei zimą przyciąga spragnionych wrażeń narciarzy. W zależności od naszych możliwości, na Etnę można wspiąć się od strony północnej – trudniejszej, ale bardziej zielonej lub południowej. Turyści mają do pokonania kilkugodzinną trasę po zaschniętej lawie i kamieniach. Pomimo tego, iż Sycylia jest miejscem, w którym temperatura nawet w okresie zimowym wynosi kilkanaście stopni, podczas naszej wędrówki na Etnę, szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych, napotkamy sporą ilość śniegu. Warto więc zaopatrzyć się w cieplejsze ubrania. Turyści mogą zdecydować się także na podróż quadem po wulkanie.

3. Sycylia i jej plaże – po długich wędrówkach czas na odrobinę relaksu. Jeśli marzy się nam leniwe opalanie na plaży, mamy szczęście – na wyspie znajduje się wiele pięknych plaż z krystalicznie czystą wodą. Szczególnie popularna jest San Vito lo Capo – ciągnąca się na 3 kilometry, z białym piaskiem. Sycylia jest dobrze rozwinięta pod względem oferty dla odwiedzających, a liczne atrakcje turystyczne w postaci barów i restauracji znajdują się przy większości dużych plaż. Na uwagę zasługują także Calamosche – uważana za jedną z najpiękniejszych na wyspie, Scala dei Turchi czy Riserva dello Zingaro.

Sycylia – kolejne ciekawe miejsca

Palermo to nie jedyne miasto na Sycylii warte odwiedzenia. Dużą popularnością cieszą się także Syrakuzy, będące drugim największym ośrodkiem na wyspie. W czasach starożytnych, miasto stanowiło prawdziwą potęgę i stolicę Wielkiej Grecji. Znajdziemy tu pozostałości po dawnych czasach w postaci greckiego teatru, rzymskiego amfiteatru i Ucha Dionizosa, czyli parku archeologicznego składającego się z jaskiń i kamieniołomów. Co jeszcze oferuje nam Sycylia ? Zwiedzanie Syrakuzów koniecznie trzeba połączyć z wycieczką na wyspę Ortigię, która urzeka klimatyczną starówką. Wyspa jest otoczona morzem z trzech stron, a zabytki warte uwagi to ruiny świątyni Apollina, zamek Castello Maniace, będący dawniej świątynią Hery, oraz XVIII-wieczna katedra.

Co jeszcze warto zobaczyć na Sycylii ? Turyści chętnie odwiedzają także miasto Cefalu, z czasów średniowiecza. Znajdziemy tu klimatyczny port, zachwycającą katedrę z XII wieku i piękne plaże. Miasto położone jest u stóp skały La Roca i charakteryzuje się bardziej kameralnym klimatem niż inne miasta Sycylii, jak chociażby Palermo . Na uwagę zasługuje także miejscowość Noto. Znajduje się tu jedna z najlepszych cukierni we Włoszech – Caffe Sicilia. Barokowa architektura sprawia, że miasteczko należy do jednych z najpiękniejszych na wyspie. Wracając z wycieczki na Etnę, warto zajrzeć do Taorminy, nazywanej perłą Morza Jońskiego. Miasto posiada typowo pocztówkowy urok – przepiękne widoki, wąskie klimatyczne uliczki z małymi kawiarenkami i doskonale zachowany grecki amfiteatr.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości