Urynoterapia - jak ją stosować. Jakie właściwości lecznicze ma mocz?

Figurka człowieka oddającego mocz.
Fot. jopstock / Getty Images
Medycyna naturalna i medycyna niekonwencjonalna stają się dzisiaj coraz popularniejsze. Jedną z modnych ostatnio metod, która ma coraz więcej zwolenników, jest urynoterapia, czyli leczenie moczem. Terapia ta ma kilka form stosowania i jest wskazana przy rozmaitych dolegliwościach. Jednak wzbudza też wiele kontrowersji i pytań o to, czy urynoterapia naprawdę jest skuteczna.

Urynoterapia jest metodą, która była znana i szeroko stosowana już w starożytnym Egipcie, Indiach i Chinach. Miejscowi medycy wierzyli, że za pomocą moczu można leczyć prawie każdą dolegliwość. Uważano, że jest on naturalnym płynem, który zawiera w sobie dużą ilość witamin i składników mineralnych.

Urynoterapia - jak stosować i od czego zacząć?

Zwolennicy urynoterapii uznają ją za jedną z metod leczenia homeopatycznego, którego założeniem jest wykorzystywanie w leczeniu rozcieńczonej substancji wywołującej objawy podobne do leczonego schorzenia. Razem z moczem wydalane są produkty przemiany materii i przeciwciała, dlatego jego ponowne wprowadzenie do organizmu ma mieć działanie lecznicze.

Mocz składa się w większości z wody, śladowych ilości glukozy i aminokwasów oraz azotowych produktów przemiany materii. Należy do nich mocznik, składnik doceniany w kosmetyce dzięki swoim właściwościom zmiękczającym i nawadniającym naskórek.

Sposób przyjmowania moczu i jego dawkowania w urynoterapii zależy od rodzaju schorzenia, które będzie za jego pomocą leczone. Mocz można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Uryna powinna być zebrana do szklanego naczynia z pierwszego porannego moczu ze środkowego strumienia. Do stosowania moczu na cerę zaleca się odstawienie go w ciemne chłodne miejsce (ale nie do lodówki) na minimum 3 dni, aby zmienił on swoje właściwości chemiczne.

W celach profilaktycznych urynoterapia polega na porannym spożywaniu szklanki własnego, świeżo pobranego moczu. Na początku można go rozcieńczyć wodą lub dolać do soku. Jedną z możliwości jest również zastosowanie kilkudniowego postu urynowego, podczas którego przez cały dzień pije się tylko mocz i wodę. Nie jest wskazane przeprowadzanie tego rodzaju urynoterapii na własną rękę.

Mocz można stosować również w postaci kropli, wcierek, płukanek gardła, okładów lub lewatywy.

Zobacz film: Hirudoterapia -leczenie pijawkami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Na co pomaga urynoterapia

Urynoterapeuci i zwolennicy urynoterapii uważają, że działa ona leczniczo na niemal każde schorzenie. Dzięki niej można pozytywnie wpłynąć na:

· choroby nerek i wątroby

· kamicę żółciową

· zaburzenia hormonalne

· problemy z układem pokarmowym

· próchnicę zębów

· choroby uszu, nosa i oczu

· pleśniawki

· rany i oparzenia

· choroby zatok

· oczyszczenie organizmu z toksyn

· przeziębienia i zapalenia gardła

· problemy z cerą i łysienie

· rozstępy i blizny

· trądzik

· miażdżycę i podwyższony poziom cholesterolu we krwi

Urynoterapia na twarz i włosy

Jednym ze składników moczu jest mocznik. Substancja ta ma silne właściwości nawilżające i zmiękczające naskórek, które przynoszą rzeczywiste efekty. Jest zawarta w większości kosmetyków do twarzy, szamponów do włosów i balsamów do ciała. Dlatego urynoterapia znalazła zastosowanie w pielęgnacji.

Urynoterapia na włosy polega na nałożeniu świeżego moczu na całą długość włosów i zawinięciu ich w ręcznik godzinę przed umyciem. Efektem są miękkie i odżywione włosy. Najlepszym miejscem na stosowanie terapii z uryny jest skóra. Stosowanie urynoterapii na twarz to wcieranie moczu w skórę, robienie z niego okładów lub przemywanie cery nasączonym wacikiem. W celu poprawy kondycji skóry i nawilżenia jej można stosować mocz na całe ciało, również w postaci okładów, nacierania się moczem lub kąpieli rąk i stóp w urynie.

Dzięki właściwościom antyseptycznym, odkażającym i wpływającym na stan cery można stosować urynoterapię na trądzik. W tym celu należy przemywać twarz wacikiem nasączonym w moczu lub nakładać krople moczu bezpośrednio na zmiany.

Urynoterapia w leczeniu raka

Zwolennicy urynoterapii uważają, że może być ona skuteczna w terapii przeciwnowotworowej. W moczu chorych na raka znajdują się antygeny i przeciwciała konkretnej odmiany nowotworu. Ich ponowne wprowadzenie do organizmu ma skutecznie zwalczać komórki rakowe i zapobiegać ich namnażaniu.

Urynoterapia - czy jest skuteczna?

Urynoterapia jest metodą, która budzi wiele kontrowersji. Ma sporą rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest, że nie udowodniono naukowo skuteczności urynoterapii. Z drugiej strony, takich badań naukowych nie ma, ponieważ nikt ich jeszcze nie przeprowadził. Jedno jest pewne - chęć zastosowania urynoterapii powinno skonsultować się z lekarzem lub urynoterapeutą, ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań do jej przeprowadzenia, między innymi: stan po chemioterapii, przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, antybiotyków, spożywanie alkoholu i dużej ilości mięsa.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości