Świat

"Rewolwer obok Biblii", czyli Ameryka okiem Macieja Jarkowca. "Nadal jestem jedną nogą tu, drugą tam"

Świat

Maciej Jarkowiec jako dziecko wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Teraz stworzył książkę "Rewolwer obok Biblii", w której przeplótł osobiste doświadczenia z historią odwiedzonych miejsc. Dzięki temu czytelnicy mogą skonfrontować swoje marzenia o Ameryce z rzeczywistością.

Przeprowadzka do USA

Kiedy Maciej Jarkowiec miał 4 latka, jego mama wyjechała z Polski i przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. On trafił tam 2,5 roku później. Rodzice pozwolili mu wybrać: czy chce zostać z mamą i siostrami w Stanach, czy wrócić do Polski z ojcem. Choć przyjechał do ojczyzny, Ameryka pozostała z nim na zawsze.

- Moje doświadczenia emigracyjne ze Stanami są dość nietypowe, bo nie zakończyły się w Stanach. To był cykl wyjazdów i powrotów z różnych względów, mniej lub bardziej skomplikowanych. (...) I ta Ameryka trwa. (...) Ja nadal jestem jedną nogą trochę tu, drugą tam, więc to mi dało taką oś narracyjną od samego początku, od tych pierwszych doświadczeń amerykańskich po dziś - powiedział Maciej Jarkowiec w Dzień Dobry TVN.

"Rewolwer obok Biblii" - książka o Ameryce

Reportaż Macieja Jarkowca opowiada o trzech Amerykach - tej z przeszłości (którą rekonstruuje z punktu widzenia rdzennych mieszkańców), współczesnej (jaka otrząsa się z politycznych kataklizmów) oraz tej osobistej, ponieważ mając 17-lat pisarz po raz pierwszy przejechał USA od jednego oceanu do drugiego.

- Szukałem jakiegoś pomysłu, żeby to nie była tylko książka dla czytelnika, który interesuje się tematyką amerykańską. Szukałem jakichś historii, które są wspólne dla wielu, jeśli nie dla wszystkich. Wtedy stwierdziłem, że moja osobista przygoda z Ameryką, która się zaczęła bardzo wcześnie w dzieciństwie, może być takim spoiwem narracyjnym, jakie pozwoli opowiedzieć mi tę historię w ciekawy sposób - dodał dziennikarz.

Tytuł "Rewolwer obok Biblii" jest skrótem myślowym, jednak trafnym, jeśli chodzi o to, co autor chciał powiedzieć w tej książce. Dla Amerykanów bowiem niezwykle istotną kwestią jest zarówno broń, jak i Bóg.

- To jest książka, która się dzieje w Stanach oczywiście - w większości, choć nie tylko - ale tam jest masa tematów i historii, które niekoniecznie muszą być związane ze Stanami. To jest książka między innymi o doświadczeniu emigracji - tłumaczył Maciej Jarkowiec.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości