Kajmany – gdzie leżą i z czego są znane?

Kajmany
Philippe TURPIN/Getty Images
Źródło: Photononstop RF
Kajmany to trzy niewielkie wyspy odkryte przez Krzysztofa Kolumba. Ich piaszczyste plaże z turkusową wodą, błękitne niebo i gorący klimat sprawiają, że jest to wymarzone miejsce na rajskie wakacje. Kajmany słyną jednak nie tylko wśród turystów – jest to również znany raj podatkowy.

Kajmany – wyspy leżące na Morzu Karaibskim w Ameryce Środkowej pomiędzy Jamajką, Kubą, a Jukatanem – to zamorskie terytorium zależne Wielkiej Brytanii, czyli pozostające pod jej kontrolą i stałą zależnością, jednak niebędące integralną częścią Zjednoczonego Królestwa. Łączna powierzchnia trzech wysp (Wielki Kajman, Cayman Brac i Mały Kajman) wynosi jedynie 264 km², co nie przeszkadza im w przyciąganiu turystów (i przedsiębiorców, o czym za chwilę) z całego świata.

Kajmany – historia i podstawowe informacje

Początek historii Kajmanów datuje się na 10 maja 1503 roku, kiedy zawitał tu okręt z Krzysztofem Kolumbem na pokładzie. Odkrywca nadał im nazwę "Tortugas" (z języka hiszpańskiego "żółwie"), gdyż zobaczył tu ogromną liczbę żółwi morskich. Osiemdziesiąt lat później angielski korsarz sir Francis Drake nadał trzem wyspom nazwę, jakiej używali wobec nich zamieszkujący pobliską Jamajkę Karaibowie i która przylgnęła do nich na długie lata – Kajmany.

W momencie odkrycia wyspy nie były zamieszkane. Chronili się tu głównie piraci, działali poławiacze żółwi. Skryli się tu m.in. dezerterzy z armii brytyjskiej, którzy założyli tu pierwszą osadę w roku 1660. Dziesięć lat później archipelag uznano za brytyjską posiadłość pod władzą gubernatora Jamajki. Co ciekawe, dochodowym zajęciem pierwszych osadników była rozbiórka statków, które rozbiły się na pobliskich rafach.

Największą wyspę (Wielki Kajman) dzieli od dwóch pozostałych wysp dystans ponad stu kilometrów. Krajobraz trzech wysp nie jest zbyt urozmaicony, rzeźba terenu jest nizinna. Na Kajmanach występuje roślinność tropikalna, charakterystyczna dla lasów równikowych. Tropikalny jest tu też klimat. Średnia temperatura dzienna w ciągu roku przekracza aż 30℃ , z czego najniższa, w styczniu, wynosi – uwaga – 28,2℃.

Stolicą wysp jest George Town – miasto, do którego można dotrzeć także drogą lotniczą, przez port lotniczy Owen Roberts.

Turystyka na Kajmanach

Kajmany zyskały sławę przede wszystkim z powodu doskonałych warunków do nurkowania. Przepiękne plaże oraz czysta, przejrzysta woda zaczęły przyciągać nurków z całego świata. Od końca XX wieku ruch turystyczny zaczął lawinowo rosnąć.

W 2018 roku populacja Kajmanów liczyła 64420 osób. W porównaniu z rekordową liczbą turystów (2,1 mln), którzy odwiedzili Kajmany w 2017 roku, to bardzo niewiele. Wyspy są szczególnie popularne wśród żeglarzy, szczególnie z Unii Europejskiej, Kanady i Ameryki. Wpływając tu, nie muszą oni legitymować się wizami.

Główną atrakcją wysp jest Seven Mile Beach – plaża na zachodzie wyspy Wielki Kajman, wokół której wybudowano wiele hoteli i kurortów. Popularne jest pływanie z rurką wokół wysp, podczas którego podziwiać można np. płaszczki. Najwięcej fanów tej dyscypliny przyciąga miasteczko Stingray City. Inną atrakcją dla nurków są wraki zatopionych statków (niektórych – celowo). Popularną atrakcją jest morski park rozrywki "Cayman Turtle Center: Island Wildlife Encounter", a także szlak turystyczny wiodący przez lasy największej wyspy. Popularna jest także wieża obserwacyjna z piękną panoramą (wstęp na nią jest bezpłatny) oraz latarnia morska na wschodzie wyspy.

Kajmany – raj podatkowy

Kajmany są słynne nie tylko z powodu pięknych plaż. Jest to również popularny na całym świecie raj podatkowy . Policzono, że na Kajmanach zarejestrowanych jest więcej firm, niż wynosi liczba mieszkańców wysp. W 2011 działało tam ponad 9000 funduszy inwestycyjnych, około 260 banków i 80000 firm. W ostatnim czasie branża finansowa została poddana kontrolom, a rząd zaczął wprowadzać bardziej rygorystyczne przepisy bankowe w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy. Mimo to rejestrowanie spółek na Kajmanach kwitnie – przedsiębiorcy mają do wyboru trzy formy prawne, a największym powodzeniem cieszy się rejestrowanie tzw. spółek zwolnionych (Exempted Company). W tej formie, jeśli spółka jest zarejestrowana na Kajmanach, ale nie prowadzi działalności na terenie wysp, jest zwolniona z płacenia podatków. Z innych udogodnień warto wymienić brak wymogu składania sprawozdań finansowych i prowadzenia księgowości. Roczny raport z działalności przedstawia się władzom w postaci deklaracji. Zapewne na popularność zakładania firm na Kajmanach wpływa też fakt, że nazwiska dyrektorów i sekretarzy spółek nie są dostępne publicznie – są jedynie składane w urzędzie rejestracyjnym. Podobnie jest z tożsamością udziałowców – dokumenty rejestracyjne spółek nie muszą zawierać ich nazwisk.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Niezwykłe podróże Michała Cessanisa

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Photononstop RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości