Półwysep Arabski – doskonały pomysł na niezapomniane wakacje

Dubaj
Dzień Dobry TVN
A gdyby tak zerwać z coroczną wakacyjną rutyną i spędzić urlop w miejscu, które dotychczas znane było głównie z Baśni tysiąca i jednej nocy? Tajemniczy Półwysep Arabski z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym. Fascynująca kultura, zapierające dech w piersiach krajobrazy i niezwykłe budowle to zapowiedź wspaniałej, egzotycznej przygody. Co warto zobaczyć na Półwyspie Arabskim?

Jeszcze do niedawna Półwysep Arabski owiany był aurą tajemnicy, a turyści traktowali ten kierunek z dużą rezerwą. Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja uległa znacznej zmianie, a kraje Półwyspu Arabskiego stały się modnym celem wakacyjnych podróży. Dlaczego? Nie sposób się tam nudzić. Każde z państw ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji – bajkowe krajobrazy, rajskie plaże, monumentalne, bogato zdobione zabytki, a przede wszystkim barwną kulturę i fascynujące zwyczaje.

Półwysep Arabski leży między Morzem Czarnym, Morzem Arabskim i Zatoką Perską. Na powierzchni 2,8 mln km2 znajduje się 8 państw: Arabia Saudyjska, Irak, Jemen, Jordania, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Półwysep Arabski – co warto zobaczyć?

Mekka, Medyna, Jedda – te trzy ultranowoczesne miasta Arabii Saudyjskiej były kiedyś jedynie skromnymi miejscami pielgrzymek. Szczególne zdumienie budzi Mekka, dawniej stolica islamu, a dziś centrum modernizmu. Będąc w Medynie, koniecznie zobacz imponujący Meczet Proroka. Z kolei na przestrzeni kilku ostatnich lat Jedda stała się centrum ważnym biznesowym na Półwyspie Arabskim. To tu znajduje się wieżowiec Jeddah Tower – najwyższy budynek świata!

Dubaj – aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu w miejscu dzisiejszej metropolii znajdowały się jedynie tumany piachu. Dziś Dubaj stawiany jest za wzór architektonicznego modernizmu. W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich zachwyca wszystko – luksusowe hotele, piękne plaże, malownicza Zatoka Perska. Warto wiedzieć, że Dubaj to także ważny ośrodek sportu – odbywają się tu międzynarodowe zawody konne, tenisowe, golfowe i rugby.

Al Dhofar – ta baśniowa prowincja Omanu oczaruje każdego miłośnika natury. Niezwykła, zielona kraina skutecznie opiera się presji nowoczesności, która powoli ogarnia cały Półwysep Arabski.

Amman – atrakcje stolicy Jordanii ucieszą miłośników kultury i sztuki. Największą gratką jest zabytkowy teatr rzymski, a także sąsiadujące z nim Muzeum Folkloru Jordańskiego i Muzeum Tradycji Ludowych. Obowiązkowym punktem na mapie jest kompleks trzech monumentalnych meczetów. Miłośnicy motoryzacji koniecznie powinni zobaczyć ekspozycję Royal Automobile Museum . Wybudował je król Abdullah II, żeby uczcić pamięć swojego ojca.

Co musisz wiedzieć, zanim odwiedzisz Półwysep Arabski?

Kiedy jechać? Położenie i klimat Półwyspu Arabskiego gwarantują słoneczną pogodę przez okrągły rok. Kulminacja upałów przypada na okres letni – temperatura w tym czasie może przekraczać 40 stopni. Najlepszy czas na wizytę w krajach Półwyspu Arabskiego to jesień, zima i wczesna wiosna.

Jeżeli wybierasz się w podróż w celach turystycznych, a planowany pobyt potrwa mniej niż 90 dni, w większości przypadków nie potrzebujesz wizy (wyjątkiem jest Oman). Żeby przekroczyć granicę terytorium Półwyspu Arabskiego, wystarczy mieć paszport – dyplomatyczny, służbowy albo specjalny. Każdy z wymienionych dokumentów musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty przyjazdu. Ruch bezwizowy nie uwzględnia osób z paszportami tymczasowymi.

Językiem urzędowym na terenie całego Półwyspu Arabskiego jest oczywiście arabski, ale w każdym z krajów bez problemu porozumiesz się także w języku angielskim.

Podróż na Półwysep Arabski wiąże się z obowiązkowymi szczepieniami , które należy wykonać najpóźniej na 4–6 tygodni przed planowanym wyjazdem. Wymagane szczepienia (w zależności od kraju, do którego się wybierasz) to: wirusowe zapalenie wątroby typu A, wirusowe zapalenie wątroby typu B, dur brzuszny, wścieklizna i cholera. Istotne jest także posiadanie aktualnych szczepień na błonicę, tężec, odrę i różyczkę. Osoby, które planują podróż do Arabii Saudyjskiej w celu odbycia pielgrzymki do Mekki, powinny najpóźniej na 10 dni przed wylotem zaszczepić się przeciwko chorobie meningokokowej.

Półwysep Arabski nie jest do końca bezpieczny. Trwająca wojna domowa w Jemenie stwarza ryzyko działań terrorystycznych na terenie sąsiednich państw. Dotychczas lokalne władze nie wprowadziły podwyższonego alertu, jednak podczas przebywania w miejscach publicznych warto zachować środki ostrożności.

Półwysep Arabski w zdecydowanej większości zamieszkują wyznawcy islamu. Przebywając na terenie państw muzułmańskich, musisz liczyć się z odmiennymi obyczajami miejscowej ludności, które należy uszanować. Unikaj okazywania czułości w miejscach publicznych i nie noś ubrań bardzo eksponujących ciało. To ważne szczególnie podczas zwiedzania muzułmańskich obiektów kultu i dotyczy przede wszystkim kobiet.

Zobacz wideo: Do zobaczenia w Dubaju

Dzień Dobry TVN

Zobacz wideo: Sprzedawca soku z Jordanii prezentuje unikalny talent rzeźbienia w owocach. Klienci są zachwyceni

X-News

Zobacz także:

Czy do Dubaju trzeba mieć wizę? Wiza do Dubaju dla Polaków – praktyczne informacje o wyjeździe

Nie tylko Zanzibar zaprasza Polaków. Te kraje odwiedzisz bez kwarantanny i testu na koronawirusa

Podróż nad Niagarę. Jak wygląda życie w pobliżu najbardziej znanego wodospadu na świecie?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości