Wyjątkowa sztuka ludowa i zachwycające zabytki. Z tego słynie Łowicz, stolica Polskiego folkloru

Łowicz
Łowicz - atrakcje turystyczne miasta i okolic. Co warto tam zobaczyć?
Źródło: jackaldu/Getty Images
Łowicz to miasto, które kojarzy się z polskim folklorem. To właśnie z ludową twórczością związane są liczne atrakcje, czekające tam na turystów. Bogata i wielowiekowa historia regionu łowickiego sprawia, że również w najbliższej okolicy miasta można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Jakich? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Folklor łowicki jest rozpoznawalny nie tylko w Polsce, lecz także w wielu innych państwach. Co roku na tradycyjne obchody Bożego Ciała przyjeżdżają do Łowicza turyści z całego świata. Osoby odwiedzające miasto są tu witane przez panie w charakterystycznych pasiastych spódnicach. Jednak przyjazd do Łowicza i jego okolic to nie tylko możliwość poznania sztuki ludowej. Atrakcje turystyczne zachwycą zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20240516_Podroze_REP_napisy
Polska za mniej niż 500 złotych? (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN

Łowicz - największe atrakcje turystyczne miasta

Łowicz i okolice to przede wszystkim atrakcje turystyczne związane z miejscowym folklorem. Prawdopodobnie największą z nich jest Muzeum w Łowiczu, które ma kilka oddziałów. Jedno z jego najważniejszych działań to propagowanie kultury wśród mieszkańców i osób przyjezdnych. W głównej siedzibie muzeum, na stałych wystawach, można zobaczyć eksponaty związane ze sztuką barokową oraz z historią miasta i regionu. Szczególnie interesująca jest wystawa poświęcona etnografii Księstwa Łowickiego, a także Izba Pamięci Żydów Łowickich. Przy muzeum działają też dwa skanseny - jeden w Łowiczu, drugi w Maurzycach.

Muzeum w Łowiczu przygotowuje także rozliczne atrakcje dla dzieci. Warto przyjechać tutaj z młodszymi pociechami szczególnie w okresie Wielkanocy, Bożego Narodzenia czy Bożego Ciała. Można wtedy bliżej poznać zwyczaje związane z tymi świętami, m.in. na organizowanych wówczas warsztatach rodzinnych. W ich trakcie najmłodsi mogą nauczyć się wykonywać np. tradycyjne wycinanki łowickie lub ozdoby bożonarodzeniowe, charakterystyczne dla tego regionu.

Warto zaznaczyć, że miasto ma długą i niezwykle bogatą historię. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w księgach z początku XII wieku. Na przestrzeni lat, na terenach Księstwa Łowickiego, a później powiatu łowickiego, mieszkali przedstawiciele różnych wyznań i kultur. Znajduje to odzwierciedlenie w wielu tutejszych zabytkach architektonicznych. Do najważniejszych obiektów o charakterze sakralnym zalicza się m.in. barokowo-renesansową bazylikę katedralną. Z tego samego okresu co bazylika pochodzi również kościół Pijarów, który zachwyca fasadą w stylu rokoko, a do najcenniejszych obiektów w jego wnętrzu zalicza się zabytkowy ołtarz.

Wśród budynków świeckich ciekawie prezentuje się m.in. ratusz miejski wzniesiony w latach 20. XVII wieku. Spacerując z rodziną po mieście, warto dobrze przyjrzeć się też zabudowom przy Nowym i Starym Rynku. Należy zaznaczyć, że Nowy Rynek ma dość nietypowy kształt, jak na takie miejsce. Zazwyczaj place miejskie projektowane są na bazie prostokąta, jednak ten łowicki, jest trójkątny.

Osoby szukające nietypowych atrakcji turystycznych w Łowiczu mogą udać się do Muzeum Guzików. Wśród zebranych eksponatów można zobaczyć m.in. guziki należące do Marka Edelmana, Stanisława Lema czy kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Atrakcje w okolicy Łowicza - jakie miejscowości warto odwiedzić?

Okolice Łowicza są niezwykle atrakcyjne dla turystów uwielbiających piesze i rowerowe wycieczki. Zarówno osoby dopiero zaczynające przygodę z takim sposobem spędzania czasu, jak i wprawieni już piechurzy czy rowerzyści, znajdą tu coś dla siebie. Szczególnie interesująco prezentuje się liczący 123 km szlak rowerowy "Dwory i Kościoły". W pobliżu Łowicza przebiega też trasa rowerowa nawiązująca do dawnego szlaku bursztynowego - "Polski Szlak Bursztynowy". Podczas przejażdżki można podziwiać nie tylko piękno przyrody województwa łódzkiego, ale także rozliczne zabytki położone w samych miastach i wokół nich. Ciekawie prezentują się drewniane, zabytkowe zabudowy wiejskie.

Przy planowaniu dłuższego pobytu w Łowiczu, warto zarezerwować czas również na zwiedzanie oddalonego zaledwie o 10 km Nieborowa. Największą atrakcją turystyczną tego miejsca jest pałac należący do Radziwiłłów. Obecnie mieści się tam jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Warszawie. Przy pałacu znajduje się imponujący ogród zaprojektowany w stylu barokowym. Cały kompleks uznawany jest za jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Nieco dalej, bo ok. 30 km na wschód od Łowicza, leży Żelazowa Wola, czyli miejsce związane z Fryderykiem Chopinem. Znajduje się tam m.in. pomnik słynnego kompozytora, a także muzeum poświęcone jego pamięci.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: jackaldu/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wszystko o implantach stomatologicznych
Materiał promocyjny

Wszystko o implantach stomatologicznych

Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie
Materiał promocyjny

Młode piłkarki przełamują stereotypy na murawie

Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?
Materiał promocyjny

Jak dbać o skórę ciała, by była gładka i nawilżona?