Polska

Piękno sadów owocowych w Kopytówce. "Zbiory będą obfite"

Polska

W Kopytówce w okolicach Wadowic znajduje się Gospodarstwo Dudek, gdzie na powierzchni około 45 hektarów od 35 lat uprawiane są jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, borówki amerykańskie oraz brzoskwinie. Miejsce to odwiedził prezenter pogody Dzień Dobry TVN, Bartek Jędrzejak.

Sadownictwo w 2021 roku

Jedna z właścicielek Gospodarstwa Dudek wyjawiła, że tegoroczne plony będą obfite. Niedawne przymrozki nie zahamowały bowiem rozwoju drzew. - Sezon zaczął się bardzo fajnie, kwitną jabłonie w pełni . Jak na razie nie zapowiada się tutaj żadnych przymrozków. (...) Plany są wysokie, co za tym idzie ceny będą niskie - mówiła Bogumiła Studnik.

Choć zazwyczaj sadownicy uważają na tzw. "zimną Zośkę" i "zimnych ogrodników" (czyli okres od 12 do 14 maja), ponieważ zapowiadane są wówczas znaczne obniżenia temperatur, w tym roku wyjątkowo ich nie będzie. - Przeważnie to się sprawdza. Rzeczywiście, odkąd ja pamiętam to temperatura na zimną Zośkę, zimnych ogrodników, się obniża. W tym roku jednak nie zapowiada się zbyt niska temperatura. (...) Zbiory będą obfite, ale jeszcze parę rzeczy ma na to wpływ. Czekamy na opad czerwcowy - dodała ekspertka.

Jak wybierać najlepsze owoce?

Specjalistka doradziła, by podczas wybierania owoców w sklepie zwracać uwagę na ich skórkę i kupować te, które są twarde oraz mięsiste. Podpowiedziała także, które z nich są najlepsze. - Zdecydowanie te pierwsze owoce są najsmaczniejsze . Prosto z drzewa smakują najlepiej i są też wtedy najzdrowsze. Natomiast przetwory robimy, zaraz kiedy zaczynają ceny spadać, (...) wtedy jest czas na to - stwierdziła Bogumiła Studnik.

Tłumaczyła również, co trzeba zrobić, by owoce były długo świeże. Podstawą jest, by wkładać je do dolnej szuflady w lodówce, ponieważ tam będzie utrzymana doskonała wilgotność. Co jeszcze?

- Najlepiej przechowujmy owoce nieumyte, więc przed schowaniem do lodówki nie myjmy ich - powiedziała.

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości