Piękno Puszczy Niepołomickiej. "Żyje 24 godziny na dobę. Tu nie ma przerwy"

Odwiedzamy Puszczę Niepołomicką
W tym roku wiele osób zrezygnuje z zagranicznych wczasów na rzecz pobytu w Polsce. Co ciekawego można zobaczyć w naszym kraju? Miło czas można spędzić np. w Puszczy Niepołomickiej. W Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak pokazał, co może w niej zachwycić.

Wyjątkowość Puszczy Niepołomickiej

Puszcza Niepołomicka znajduje się w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, około 20 km na wschód od Krakowa. Wiadomo, że od XIII.do XVIII. wieku była jednym z najpopularniejszych obszarów polowań władców polski. Dziś zajmuje powierzchnię ok. 110 km² i obfituje w ciekawe okazy fauny i flory.

- Puszcza żyje 24 godziny na dobę. Tu nie ma przerwy. Te zwierzęta, które są bardzo spokojne i śpią w dzień, nocą dostają energii - powiedział Bartek Jędrzejak.

Najciekawsze zwierzęta puszczy

W puszczy można spotkać około 170 gatunków kręgowców. Ze względu na panujące warunki przyrodnicze w Puszczy Niepołomickiej, różnorodne tereny leśne, liczne podmokłe i bagniste łąki, sąsiedztwo gór i otwarte doliny, mieszka tam wiele różnych gatunków zwierząt. Można się natknąć np. na pustułki, kobuzy, bociany czarne, sarny, jelenie, dziki, wilki, łosie czy puszczyki uralskie.

- Puszczyki to najpopularniejsze nasze sowy tutaj. W Puszczy mamy 2 gatunki - puszczyk zwany zwyczajnym oraz puszczyk uralski, taki symbol naszej puszczy. (...) Puszczyk zwyczajny to jest skryty ptak - ukrywa się w ciągu dnia, jest aktywny w nocy. Natomiast puszczyk uralski wykazuje bardziej aktywność także w dzień, jest mniej płochliwy. Można go spotkać na terenie naszej puszczy podczas spacerów - mówił w Dzień Dobry TVN ornitolog, Piotr Woś

To właśnie dźwięki wydawane przez puszczyki są często wykorzystywane w filmach grozy, a także w bajkach dla zwiększenia dramaturgii w przerażających momentach. Innymi zwierzętami, które można spotkać w Puszczy Niepołomickiej są bobry. To one jako jeden z nielicznych gatunków potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb.

- Bobry uwielbiają budować, to są świetni architekci. Budują, ponieważ pozwala to im stworzyć optymalne warunki rozwoju . Mogą dzięki temu zapewnić sobie środowisko, w którym mają wszystko, czego potrzebują, czyli jedzenie, schronienie i mogą swobodnie kontrolować sytuację i wyprowadzić docelowo młode - tłumaczył w naszym programie leśnik i przyrodnik, Paweł Kwapisz.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości