Polska

Kołobrzeg – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Polska

Aktualizacja:
iStockphotoarkanex/Getty Images

Kołobrzeg to przede wszystkim plaża, morze i słońce, ale także dobrze rozwinięta baza turystyczna i wiele atrakcji, które czekają na odwiedzających. Co warto zobaczyć w Kołobrzegu?

Kołobrzeg to największe i według wielu osób najpiękniejsze uzdrowisko nad polskim Bałtykiem. Jest to miasto pełne atrakcji i zabytków. To miejsce zarówno dla osób lubiących wylegiwać się na słońcu na plaży, jak i dla tych preferujących aktywny wypoczynek. Poznaj Kołobrzeg i jego największe atrakcje.

Kołobrzeg – zwiedzanie

Zabytki Kołobrzegu to atrakcje, którymi można cieszyć się zimą i latem . Zwiedzanie miasta można zacząć od katedry, czyli Bazyliki Najświętszej Marii Panny, która powstała na przełomie XIV i XV w. Jest to pięcionawowa świątynia wybudowana w stylu gotyckim. Została ona zburzona podczas II wojny światowej, a następnie odbudowana w ten sposób, by przypominać o jej dawnej świetności. W środku świątyni z powodu zniszczeń wojennych nie zachowało się niestety wiele zabytków. Jednak do dziś można podziwiać cenny XIV-wieczny siedmioramienny świecznik i unikatowy drewniany żyrandol z XVI w.

Najważniejszą świecką budowlą jest z kolei ratusz. Pierwotna budowla, wybudowana w stylu gotyckim w XIV w., była imponującym, reprezentatywnym budynkiem, który miał świadczyć o zamożności miasta i jego mieszkańców – niestety, został jednak prawie doszczętnie zniszczony przez wojska napoleońskie. W latach 1829–1832 r. w miejscu dawnej budowli zbudowano nowy ratusz, który swoim wyglądem przypomina obronny zamek z czasów średniowiecza. Obecnie stanowi on siedzibę władz miejskich i Miejskiego Ośrodka Kultury. Znajduje się tu również Galeria Sztuki Współczesnej, która regularnie organizuje wystawy ciekawych twórców. Z ratusza codziennie o godz. 9:00, 15:00 i 18:00 można usłyszeć miejski hejnał.

Kolejnym wartym zobaczenia zabytkiem w Kołobrzegu jest budynek halowy znajdujący się przy ul. Wąskiej . Od XVIII w. mieściła się tu Akademia Rycerska, w której młodzieńcy ze szlacheckich rodzin uczyli się m.in. jazdy konnej i fechtunku. Budynek znacznie ucierpiał podczas wojny, jednak został potem odbudowany.

Kiedyś miasto Kołobrzeg było otoczone murami obronnymi. Do dziś z tego średniowiecznego systemu obronnego w całości zachowała się jedynie baszta lontowa, nazywana też basztą prochową. Obecnie jest ona siedzibą oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Na jej frontowych ścianach można podziwiać liczne zdobienia.

Jedną z największych atrakcji Kołobrzegu jest bez wątpienia latarnia morska, która znajduje się przy wejściu do portu. Konstrukcja powstała już w XVII w., a następnie była kilkakrotnie przebudowywana. Latarnia została doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej. Po wojnie odbudowano ją – obecna latarnia ma wysokość 26 metrów, a zasięg światła to prawie 30 km. Latarnia jest otwarta dla zwiedzających – w sezonie letnim można ją zwiedzać do późnych godzin wieczornych i podziwiać z niej zachód słońca.

Kołobrzeg – atrakcje dla dzieci

Na wakacjach w Kołobrzegu nie będą się nudzić zarówno dorośli, jak i dzieci. W mieście znajduje się wiele miejsc stworzonych specjalnie dla najmłodszych, dlatego można mieć pewność, że podczas wakacyjnego wyjazdu nie zabraknie im atrakcji. Po wypoczynku na plaży w Kołobrzegu, rodzice ze swoimi pociechami mogą odwiedzić nietypowe Miasto Myszy . W środku znajdziemy ekspozycję mysiego miasteczka, w którym mieszkają zwierzęta reprezentujące różne gatunki myszy. W Mieście Myszy możemy zmienić nasze zdanie o tych gryzoniach – okazuje się bowiem, że są to bardzo inteligentne stworzenia. Inną atrakcją Kołobrzegu jest Miasteczko z Dzikiego Zachodu w Zieleniewie (kilka kilometrów od centrum miasta), w którym dzieci (i dorośli) mogą poczuć się jak prawdziwi kowboje. Znajduje się tutaj mini-zoo, można pojeździć konno, a nawet na wielbłądzie. W zupełnie innym stylu utrzymana jest Ukryta Kraina w Kołobrzegu , którą zwiedza się ze specjalną „magiczną różdżką”. Po drodze spotkamy magiczne stworzenia i inne atrakcje rodem z bajkowego świata. Warto również odwiedzić z dziećmi nietypowe muzeum w Kołobrzegu „Maszoperia” , które nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi muzeami, często nudnymi dla najmłodszych. Na zwiedzających czeka tam niezwykła, trójwymiarowa ekspozycja multimedialna, dzięki której zwiedzający poznają realia życia dawnych rybaków. Dla nieco starszych dzieci, a zwłaszcza chłopców, ciekawa będzie wizyta w Centrum Atrakcji Wojskowych , gdzie można obejrzeć kolekcję sprzętu militarnego, a nawet wybrać się na krótką przejażdżkę czołgiem.

Zobacz też:

Atrakcje turystyczne Rewala – plaże, Park Wieloryba, Bajkowa Chata, ruiny kościoła w Trzęsaczu i wiele innych!

Busko-Zdrój - co warto zobaczyć w mieście i okolicy? Atrakcje turystyczne i zabytki

Mrzeżyno – atrakcje turystyczne oraz ciekawe miejsca miasta i okolic

Zobacz wideo: Tajemnice Bałtyku

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości