Podróże

Nikkō w Japonii – górskie miasteczko z niezwykłymi atrakcjami i zabytkami

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Nikkō jest niewielkim miastem położonym na wyspie Honsiu. To górska miejscowość, która oprócz wielu pięknych widoków i oryginalnych krajobrazów ma do zaoferowania turystom znacznie więcej. W Nikkō znajduje się sporo zabytków, a jeden z nich figuruje nawet na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Sprawdź, co warto zobaczyć podczas zwiedzania miasteczka.

Niewielkie, spokojne miasto pośród gór na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jednak to właśnie Nikkō jest jednym z najchętniej wybieranych przez turystów miejsc do jednodniowych wycieczek. Łatwo dostać się tu z Tokio, co sprawia, że miejscowość odwiedzana jest przez tłumy przyjezdnych praktycznie codziennie. Dla osób lubiących klimat przedmieść i towarzystwo natury na pewno znajdzie się mnóstwo atrakcji, które będą wymagały poświęcenia dużej ilości czasu. Jakie zabytki można tu zobaczyć i gdzie warto się wybrać? Poznaj listę najciekawszych miejsc.

Nikkō w Japonii – jak dostać się do miasteczka?

Podróż do Nikkō najłatwiej zorganizować ze stolicy Japonii. W Tokio bez problemu można nabyć bilety na pociąg, warto zrobić to jednak odpowiednio wcześniej. Ze względu na duże zainteresowanie turystyczne niewielkim górskim miastem może okazać się, że brakuje już miejsc. Obsługa w Tokio płynnie porozumiewa się w języku angielskim, dlatego też zakup biletów powinien odbyć się wyjątkowo sprawnie. Na dworcu wszystko jest bardzo dobrze opisane i nawet najmniej zorganizowani turyści nie powinni mieć wątpliwości, na który peron mają się udać. Najpopularniejszym środkiem transportu do Nikkō są właśnie pociągi ekspresowe, które w Japonii nazywają się Shinkansen.

Do Nikkō można udać się na własną rękę i samodzielnie nabyć bilety w kasie lub wykupić jedną z wycieczek oferowanych przez biura podróży i tokijskie hotele. Brak przewodnika i zorganizowanej odgórnie wycieczki nie oznaczają wcale mniejszych wrażeń z podróżowania, wprost przeciwnie – pociągi dają możliwość obserwacji mieszkańców i ich tradycji. Na miejscu turystom oferowane są świetnie rozpisane mapy miasta, które pomogą w sprawnym przemieszczaniu się. Sami Japończycy również są bardzo życzliwi i w razie wątpliwości na pewno wskażą drogę do danego zabytku.

Najważniejsze zabytki i miejsca w Nikkō w Japonii

Zwiedzanie Nikkō warto rozpocząć od kompleksu trzech świątyń. Shintoistyczne sanktuarium Futarasan, mauzoleum Tōshō-gū oraz buddyjska świątynia Rinnōji zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Te niesamowite miejsca są obowiązkowym punktem na mapie Nikkō. Na terenie kompleksu przeprowadzono około 20 rekonstrukcji, jednak nie wpłynęły one negatywnie na wygląd poszczególnych budynków – wszystkie ich ważne cechy zostały zachowane. Obiekty są atrakcyjne nie tylko ze względu na świątynie, ale również dzięki historycznym malowidłom, rzeźbom i posągom, które mogą podziwiać odwiedzający. Do kompleksu można dostać się jednym z autobusów kursujących spod dworca lub wybrać się na pieszą wędrówkę. Świątynie znajdują się stosunkowo blisko, a spacer umożliwi także zapoznanie się z architekturą innych budynków w Nikkō.

Pomiędzy poszczególnymi świątyniami można trafić również na wiele innych, ciekawych i znanych na całym świecie atrakcji. Świetnym przykładem jest złota brama Yōmei-mon, niezwykle wysoka, zdobiona złotem i w typowym japońskim stylu. Przepięknie prezentuje się w promieniach słonecznych, na co właściwie wskazuje tłumaczenie nazwy – Brama Światła Słonecznego. Inną nazwą, pod którą znana jest brama, jest Higurashi-no-mon – to przeciwieństwo poprzedniego tłumaczenia, czyli Brama Zmierzchu.

Turyści często zachwycają się płaskorzeźbą charakterystyczną dla kompleksu w Nikkō, która ukazuje trzy siedzące małpki. Jedna z nich (Kikazaru) zasłania uszy, druga (Iwazaru) – usta, a trzecia (Mizaru) – oczy. Płaskorzeźba ma obrazować jedno z popularniejszych japońskich przysłów: "Nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego".

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w kompleksie trzech świątyń jest most Shinkyo (bywa nazywany również Świętym Mostem). Rzucający się w oczy, czerwony kolor wyróżnia się na tle lasów, w których został wybudowany most. Wielu turystów twierdzi, że szczególnie pięknie prezentuje się w trakcie deszczu – kiedy wszystko inne jest szare i mało widoczne, Święty Most znajduje się na pierwszym planie i przyciąga całą uwagę.

Jezioro Chūzenji i wodospad Kegon to z kolei prawdziwe atrakcje dla wielbicieli natury, choć również turyści preferujący zwiedzanie zabytków będą pod ogromnym wrażeniem. Zarówno jezioro, jak i wodospad znajdują się na terenie Parku Narodowego Nikkō. Chūzenji powstało za sprawą gorącej lawy, która podzieliła pobliską rzekę na dwie części. Z kolei Kegon to niezwykle atrakcyjnie prezentujący się wodospad, wpadający do rzeki Daiya. Ma 96 metrów wysokości, w związku z czym zaliczany jest do jednego z trzech najwyższych wodospadów w Japonii. Robi ogromne wrażenie na turystach, tym bardziej, że organizowane są dla nich specjalne wycieczki, dzięki którym istnieje możliwość zobaczenia Kegon z naprawdę bliska.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Australijczycy podbijają Hollywood

Australijczycy podbijają Hollywood
Australijczycy podbijają Hollywood

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Héctor de Pereda/Getty Images

Pozostałe wiadomości