Podróże

Co warto zwiedzić w Palermo? Historia i najważniejsze zabytki stolicy Sycylii

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Palermo to miasto i stolica regionu Sycylii. Wyspa, usytuowana na „skrzyżowaniu” Morza Śródziemnego, była zajmowana przez niemal każdego sąsiada, co ukształtowało jej niezwykle wszechstronny charakter. Od arabskiej kuchni, po hiszpańskie ulice, normandzkie wieże i w końcu włoskie dolce far niente – w Palermo każdy znajdzie coś dla siebie.

Starówka Palermo pełna jest wyjątkowych barokowych pałaców i bogato udekorowanych fasad, znajdujących się nad brudnymi alejkami. Niektóre ulice wciąż przechodzą renowację po bombardowaniu podczas drugiej wojny światowej. Palermo to mieszanka wszystkiego, co jest włoskie, która nie uległa, jak większość turystycznych miast, ujednoliceniu. Włochy nie byłyby takie same bez tego miasta, którego autentyczność i wielokulturowość jest kwintesencją południowego regionu kraju.

Palermo – klimat

Palermo to miasto w Południowych Włoszech, stolica regionu Sycylii, a także gminy Palermo. Znajduje się na Sycylii, północno-zachodniej wyspie, największej na Morzu Śródziemnym. Lato jest gorące i suche. Z tego względu na wycieczkę do Palermo najlepiej wybrać porę wiosenną lub jesienną, kiedy temperatura w Palermo wynosi w ciągu dnia około 20℃.

Palermo – historia miasta

Palermo ma bogatą i niezwykle burzliwą historię. Dominujące mocarstwa przekazywały sobie to miasto z rąk do rąk, i to z dużą częstotliwością. Strategiczna lokalizacja Palermo w sercu Morza Śródziemnego skazała miasto na fale najeźdźców, w tym Fenicjan, Kartagińczyków, Greków, Rzymian, Arabów, Normanów, Szwabów, Andegawenów, Francuzów i Burbonów. Historyczny chaos widać do dziś w mieście, gdzie style architektury, lokalna kuchnia, a także nazwy zabytków mają źródła daleko wychodzące poza Sycylię i półwysep Apeniński.

Miasto założyli Fenicjanie między VII a VI wiekiem p.n.e., następnie w 254 roku p.n.e. podbili je Rzymianie, czyniąc Palermo centrum wyspy (Provincia Sicilia). W 429 roku przejęli je Wandalowie, następnie w 536 roku Bizantyjczycy i Saraceni w roku 831. Stopniowo, razem z nadejściem Normanów i powrotem chrześcijaństwa, Palermo stało się miejscem koronacji wielu władców Sycylii, stąd też się mówi się o mieście jako „Prima Sedes, Corona Regis et Regni Caput” (Pierwsza Siedziba, Korona Króla i Głowa Królestwa). Od tamtego czasu do 1816 roku pozostało stolicą Królestwa Sycylii.

Wyjątkowo ważnym wydarzeniem dla Sycylijczyków były nieszpory sycylijskie – powstanie, które wybuchło w Palermo w Wielkanoc 1282 roku przeciwko władzy urodzonego we Francji Karola I Andegaweńskiego, który wykorzystywał wyspę, aby zrealizować swoje plany opanowania terytorium basenu Morza Śródziemnego. Skutkiem powstania było utracenie przez Francuzów władzy nad Sycylią.

Palermo – zabytki i atrakcje

Kaplica Palatyńska (Cappella Palatina) – ta królewska, rzymskokatolicka kaplica znajduje się na pierwszym piętrze dawnej siedziby królów Sycylii – Pałacu Normanów (Palazzo dei Normani). Zbudowaną ją na żądanie króla Sycylii Rogera II w 1132 roku jako zastępstwo dla starej kaplicy, powstałej około 1080 roku. Budowano ją osiem lat. Sanktuarium, poświęcone świętemu Pawłowi, przypomina poprzednią bazylikę. Posiada trzy, charakterystyczne dla architektury bizantyjskiej, apsydy z sześcioma ostrymi łukami (trzema na każdej stronie głównej nawy), spoczywającymi na klasycznych kolumnach.

Katedra – kompleks architektoniczny poświęcony Najświętszej Maryi Pannie Wniebowziętej budowany w latach 1069–1190. Słynie z różnorodności stylów, która była rezultatem licznych modyfikacji, uzupełnień i renowacji na przestrzeni wieków, ostatnie miały miejsce w XVIII wieku.

Fontanna Pretoria – monumentalna fontanna, która leży na środku Piazza Pretoria (tzw. Placu Wstydu) i jest jego najważniejszym elementem. Została wybudowana we Florencji przez architekta Francesco Camilliani w 1554 roku, następnie przeniesiona do Palermo 20 lat później. Fontanna przedstawia marmurowe rzeźby sycylijskiej fauny i flory oraz dwunastu bogów olimpijskich, w tym Zeusa, Posejdona, Apolla i Aresa. Każda rzeźba, udekorowana misternymi detalami, doskonale oprawia centralną część fontanny.

Teatro Massimo Vittorio Emanuele – największy we Włoszech i trzeci pod względem wielkości w Europie teatr operowy, a także grupa artystyczna, położony na Piazza Verdi. Budynek poświęcony jest królowi Wiktorowi Emanuelowi II. Sławę zawdzięcza doskonałej akustyce, jednej z najlepszych na świecie. Co ciekawe, na schodach teatru nakręcono finałową scenę filmu Francisa Forda Coppoli Ojciec chrzestny III.

Teatr lalkarski (Opera dei Pupi) – pierwsze z dziedzictw kultury włoskiej uwzględnione na liście Arcydzieła Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości ogłoszonej przez UNESCO w 2008 roku. Na wyspie można zobaczyć wiele marionetkowych spektakli, ale właśnie ten, w Palermo, zmienił tę tradycję w ikonę światowej sztuki. Malownicze występy w Opera dei Pupi wywodzą się z pierwszej połowy XIII wieku i nadal są przedstawiane w teatrach w Palermo. Lalkarze, przekazując umiejętności z pokolenia na pokolenie, posługują się oryginalnym dialektem i tradycyjnie wykonanymi lalkami, aby przedstawić walkę hiszpańskich i francuskich żołnierzy ze smokami, demonami i innymi bestiami. Przy okazji spektaklu można zwiedzić muzeum marionetek (Museo Internazionale delle Marionette Antonio Pasqualino).

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech. Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: elzauer / Getty Images

Pozostałe wiadomości