Podróże

Daegu – atrakcje: co warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Thanakon Sithon/Getty ImagesDaegu

Przemierzając Koreę Południową, warto zahaczyć o Daegu. Miasto to nie tylko hałaśliwa i zatłoczona przestrzeń, ale również rozległe zielone parki, muzea i słynny targ z pysznościami. Dowiedz się, co jeszcze Daegu oferuje turystom.

W Daegu można dobrze zjeść, gdyż tradycyjna kuchnia koreańska nie ma sobie równych. A po sutym posiłku warto pospacerować – a jest gdzie! Okoliczne góry, Park Palgongsan i Apsan to nie koniec atrakcji.

Daegu – podstawowe informacje

Daegu leży nad rzeką Geumho na południowym wschodzie Korei Południowej. To czwarte co do wielkości miasto w tym państwie jest obecnie stolicą i największym miastem prowincji Gyeongsang Północny. Miasto Daegu jest chętnie odwiedzane przez turystów zwłaszcza ze względu na rozległe parki, góry, w których można uprawiać trekking oraz licznie rozsiane wśród wzgórz buddyjskie świątynie koreańskie.

Buddyjskie świątynie wokół Daegu

Odwiedzając Daegu, warto wybrać się do okolicznych buddyjskich świątyń. Umiejscowione na wzgórzach wokół i poza miastem klasztory to dobre punkty wypadowe na jednodniowe wycieczki . Jednym z nich jest męski klasztor Donghwasa ‒ Klasztor Rozkwitającego Drzewa Paulownia ‒ zbudowany w 493 roku i w ciągu wieków rekonstruowany ośmiokrotnie. Jedna z najważniejszych buddyjskich świątyń w Korei Południowej posadowiona jest na górze Palgong w Parku Palgongsan w Daegu i chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata ze względu na największy na świecie posąg Buddy, który można na miejscu podziwiać.

Inną równie interesującą buddyjską świątynią koreańską można znaleźć na wschód od miasta Daegu na wzgórzu Kaya. Haein sa, czyli Klasztor Pieczęci Oceanu, to ośrodek sakralny założony w 802 roku, w którym mnisi strzegą najstarszej kompletnej kolekcji pism buddyjskich ‒ Tripitaka Koreana . Kolekcja składa się z ponad 81 tysięcy drewnianych płyt drukarskich, na których w latach 1237–1248 wyryto ręcznie tekst w języku chińskim. Ze względu na Tripitakę, która trafiła na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, Haein sa jest obecnie najsłynniejszą buddyjską świątynią koreańską .

Wzgórza wokół Daegu

Otoczone górami miasto jest doskonałym punktem wypadowym na górskie wędrówki dla osób preferujących ten typ zwiedzania. Daegu ma wiele do zaoferowania wielbicielom przyrody. Bardzo dobrze opisane i oznaczone ścieżki przyrodnicze można znaleźć w Waryongsan Urban Nature Park. Nie są to wysokie góry, większość wzgórz nie przekracza wysokości 700 m n.p.m. Popularną wśród mieszkańców i turystów górą jest Apsan, skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na miasto. Zdobywanie góry Apsan wiąże się ze zwiedzaniem Daegu Apsan Park, w którym znaleźć można nie tylko ciekawe trasy piesze, ale również siłownie na świeżym powietrzu, koreańskie świątynie, kolejkę górską i Muzeum Wojny Koreańskiej. W muzeum zawarto informacje dotyczące przebiegu wojny oraz eksponaty, czyli broń, pociski, samoloty i czołgi, których używano podczas walk.

Nieco dalej od miasta leży pasmo nieco wyższych gór Palgong. Warto wybrać się tam na wycieczkę zwłaszcza ze względu na wiele świątyń buddyjskich umiejscowionych u stóp wzniesień, m.in. właśnie wspomnianą Donghwasa, a także Buinsa. Na górze Gatbawi turystów i pielgrzymów przyciąga olbrzymia rzeźba Buddy. Dla wierzących Koreańczyków to obowiązkowy punkt pielgrzymkowy.

Muzeum Narodowe w Daegu

Muzeum Narodowe otoczone jest dużym ładnym parkiem, dlatego warto zaplanować sobie zarówno zwiedzanie placówki, jak i spacer po parku. Muzeum nie jest duże – całość, czyli kilka sal z eksponatami, zwiedzić można w ciągu godziny. Stała wystawa prezentuje tradycyjną ceramikę, złote i miedziane posągi Buddy, smoków i innych postaci, relikwiarze, stare księgi konfucjonistyczne oraz tradycyjne stroje koreańskie. Muzeum oferuje również specjalnie przeznaczoną dla dzieci bibliotekę i salę wielofunkcyjną, w której najmłodsi mogą bawić się, lepić tradycyjne naczynia z gliny, dziergać na małych krosnach, uczyć się techniki stemplowania materiału i papieru. Dobrą wiadomością dla zwiedzających jest fakt, że wstęp do muzeum jest darmowy.

Targ Seomun

Na słynny targ Seomun dojechać można z centrum miasta metrem. Targ składa się z ponad 4000 sklepów i straganów, w których znaleźć można tkaniny, ubrania, ceramikę, meble, artykuły gospodarstwa domowego, artykuły spożywcze. Znajdują się tu także liczne stoiska z tradycyjnym smacznym jedzeniem . A wszystko podzielone zostało na tematyczne części. Na targowisku prócz sklepikarzy spotkać można tłumy mieszkańców, którzy podczas przerwy w pracy zwykli tam jadać ‒ warto posmakować tego, co jedzą Koreańczycy.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Australijczycy podbijają Hollywood

Australijczycy podbijają Hollywood

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Thanakon Sithon/Getty Images

Pozostałe wiadomości