Gorące tematy

"Podnieś głowę! Warto żyć!". Jak zachęcić młodych do odkładania telefonu przed przejściem dla pieszych?

Gorące tematy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Podnieś głowę! Warto żyć!
Dzień Dobry TVNPodnieś głowę! Warto żyć!

W Starogardzie Gdańskim ruszyła inicjatywa "Starogardzka Młodzieżowa Galeria Gwiazd", która ma zachęcać przede wszystkim młode osoby do odkładania telefonu podczas przechodzenia przez pasy. "Podnieś głowę! Warto żyć!" – to jedno z haseł, jakie pojawiło się przed przejściem dla pieszych. O akcji w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z pomysłodawcą Markiem Konkolewskim, ekspertem bezpieczeństwa ruchu drogowego.

"Starogardzka Młodzieżowa Galeria Gwiazd" - cel akcji

Choć zmieniły się przepisy ruchu drogowego, to wciąż niestety jesteśmy świadkami jak wiele osób, zwłaszcza młodych, przechodząc przez przejście dla pieszych, wpatruje się w ekran smartfona lub rozmawia przez telefon. Dlatego w Starogardzie Gdańskim ruszyła inicjatywa "Starogardzka Młodzieżowa Galeria Gwiazd".

- Akcja przede wszystkim ma na celu uświadomienie młodym ludziom, że korzystanie z telefonu komórkowego, gdy przechodzimy przez wyznaczone przejście dla pieszych jest nie tylko niezgodne z przepisami ruchu drogowego, ale, przede wszystkim, niebezpieczne. Młody człowiek, który przechodzi przez zebrę i rozmawia przez telefon jest zdekoncentrowany i nie jest w stanie dokładnie ocenić: prędkości jadącego samochodu, odległości auta od wyznaczonego przejścia, w jakim czasie ten samochód dojedzie do zebry. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja - tłumaczył Marek Konkolewski.

"Podnieś głowę! Warto żyć!"

Ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego wraz z władzami powiatu opracował założenia kampanii.

- Osoby dorosłe, koleżanki, koledzy wzięli udział w napisaniu pilotażowego hasła: "Podnieś głowę! Warto żyć!". Nasza rola panów w garniturach się zakończyła. Teraz czas na inwencję twórczą młodzieży szkół ponadpodstawowych z powiatu starogardzkiego. Chcemy, by młodzi ludzie wymyślali hasła, z którymi będą się identyfikować przed wyznaczonymi przejściami dla pieszych. Bo gdy panowie w garniturach wymyślą takie hasło, to dla młodych często jest to forma nakazu, znów straszą, znów coś każą, a gdy młody człowiek wykaże się kreatywnością, to będzie się z nim identyfikował i zostawi swój ślad - podkreślił Marek Konkolewski.

Hasła, które wygrają w konkursie zostaną przygotowane w formie szablonów. Zwycięzcy będą mogli sami je wymalować, a nawet dodać coś od siebie np. odcisk dłoni.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości