Parenting

„Jak się chce, wszystko można”, czyli jak wygląda życie na emeryturze

Parenting

Aktualizacja:

Przejście na emeryturę stanowi dla wielu osób przełomowy moment w życiu. Zachodzące zmiany dotyczą zarówno sfery materialnej, czasowej, jak i psychicznej. Trzeba się przystosować do zupełnie nowej sytuacji, co dla niektórych jest nie lada wyzwaniem. Dowiedz się, jak ułożyć sobie życie na emeryturze.

„Mądra Babcia”

Emerytura to czas, na który sporo ludzi czeka z wytęsknieniem. U innych wzbudza jednak wiele obaw. Świadczenia są z reguły o wiele niższe, niż dotychczasowa pensja, a nadwyżki czasu wolnego trudno zagospodarować. Temu wszystkiemu towarzyszy często poczucie bycia niepotrzebnym. Stereotypowy portret polskiego emeryta jest raczej ponury, jednak - jak zauważyła Beata Borucka, założycielka facebookowej społeczności o nazwie „Mądra Babcia” - wcale nie musi tak być. Stworzona przez nią grupa skupia 100 tysięcy pełnych werwy i energii babć, które kochają życie oraz swoje wnuki. Panie realizują się na różnych frontach – od pomocy innym, zajmowania się wnukami, przez zdobywanie nowych umiejętności i realizowanie pasji po szaleństwa w sieci.

Nie zatrzymujesz się, bo się starzejesz, tylko starzejesz się bo się zatrzymujesz. Przede wszystkim nie wolno się zatrzymywać, ponieważ ta energia życiowa trwa dalej

- stwierdziła stanowczo Beata Borucka.

Oferta inicjatyw i zajęć dla seniorów jest coraz bogatsza. Wielu emerytów uczęszcza na Uniwersytet Trzeciego Wieku, zwiedza, realizuje się artystycznie, uprawia sport i uczy się języków.

Trzeba mieć jakiś pomysł na siebie. Ja po prostu spełniłam swoje marzenie – zapisałam się do trenera i w wieku 56 lat zaczęłam naukę pływania

– wyznała w studiu "Dzień Dobry TVN" Barbara Mioduszewska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Emerytura 2020. Zobacz, o ile wzrosną świadczenia

Seniorzy wyruszyli kamperem przez świat!

Babcia nic nie musi! Czym jest syndrom dziadków-niewolników?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości