Dziecko

Kiedy zmieniać dziecku szkołę?

Dziecko

Aktualizacja:

Już niedługo koniec roku szkolnego, a więc wakacje. To także czas, kiedy uczniowie i rodzice podejmują decyzje o zmianie szkoły. O tym, w jakich okolicznościach warto to zrobić, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Edytą Plich, mamą czterech synów i Dyrektor Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży oraz Danutą Kozakiewicz, Dyrektor szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Powodów może być kilka

Jak zaznaczyła na początku rozmowy Danuta Kozakiewicz, powodów do zmiany szkoły jest stosunkowo dużo. Rodzice w momencie, kiedy chcą podjąć taką decyzję, muszą się zastanowić, czy ta decyzja ma być ucieczką, czy zmianą ze względu na to, że dziecko źle się czuje w obecnym środowisku. Na pewno nie można podejmować decyzji pod wpływem emocji i chwili.

>>> Zobacz też: Jak wybrać szkołę podstawową dla dziecka?

Jeżeli ma to być ucieczka, to bym się bardzo zastanawiała nad wykonaniem takiego działania. Z takiego względu, że dziecko może się przyzwyczajać do tego, że jeżeli ma problem to przed nim ucieka, a nie próbuje go w rozwiązać.

Drugim bardzo częstym powodem, przez który dziecko zmienia szkołę jest brak akceptacji środowiska.

Czasami dziecko znajdujące się w danym środowisku ma bardzo trudne kontakty z rówieśnikami w szkole. Jeżeli wykorzystaliśmy wszystkie możliwości dostępne w szkole, by rozwiązać ten problem i mimo to nie następuje poprawa sytuacji, warto zmienić szkołę.

-dodała Pani Danuta.

>>> Zobacz też: Szkoła bez ocen i prac domowych?

Zdarza się, że powodem dla którego rodzice zmieniają dziecku szkołę są powody dydaktyczne na zasadzie „pani się uwzięła”. Zdaniem Danuty Kozakiewicz, jeżeli mamy utrudniony kontakt z nauczycielem przez dłuższy czas to również jest znak, by pomyśleć o zmianie szkoły.

Dokładna obserwacja dziecka

Edukacja jest jedną z ważniejszych rzeczy, jakie dajemy naszym dzieciom. Edyta Plich wychodzi z założenia, że z dziećmi trzeba przede wszystkim rozmawiać.

>>> Zobacz też: Czy oceny zachęcają dzieci do nauki?

Dzieci przechodzą różne etapy w swoim życiu. Czasami w szkole idzie ciężej. W związku z tym powinniśmy dobrze przyglądać się dzieciom i zastanowić się na ile przyczyny i niepowodzenia w szkole są zewnętrzne, a na ile środowisko i szkoła.

Pani Edyta dodała również, że dziecko powinno zawsze wyrazić akceptację, czy chce zmienić szkołę czy nie. Bez względu na to, czy jest w drugiej klasie szkoły podstawowej czy drugiej klasie liceum. Zmiana szkoły wiąże się często z ogromnym stresem dziecka, rodzice rozważając zmianę szkoły muszą wziąć to pod uwagę.

Rodzice powinni mieć też taką odwagę. Myśleć o tym, że jeżeli chcę dobrze dla swojego dziecka, to robię dla niego wszystko co mogę, czyli orientuję się jaka jest ta szkoła, robię wywiad wśród rodziców. Rozmawiam z dyrektorem czy w przypadku młodszego dziecka – wychowawcą. Jeżeli jest ono przez panią nieakceptowane co w dłużej perspektywie u dziecka buduje się zła samoocena, wówczas powinniśmy zmienić tę sytuację.

-podsumowała Edyta Plich.

>>> Zobacz też: Po czym poznać, ze dziecko poradzi sobie w życiu?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości