Newsy

Czy powinniśmy szczepić się trzecią dawką? WHO zajęła stanowisko

Newsy

bymuratdeniz/Getty Images

USA podjęły decyzję o rozpoczęciu szczepień przeciwko COVID-19 trzecią dawką, przypominającą. Wzbudziło to wiele dyskusji, nie tylko, czy jest to konieczne, ale także, czy nadmiar szczepionek w bogatych krajach nie powinien być skierowany do tych uboższych, w których poziom zaszczepienia jest nadal bardzo niski.

WHO o podawaniu trzeciej szczepionki

Na razie nie ma potrzeby stosowania szczepionek przypominających przeciwko Covid-19 - poinformowała w środę na konferencji online w Genewie Soumya Swaminathan, główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Powtórzyła, że najbardziej narażeni ludzie na całym świecie powinni zostać najpierw w pełni zaszczepieni, zanim bogate kraje zaczną u siebie podawać dawki przypominające.

Pytana o konieczność stosowania dawki przypominającej, aby zwiększyć ochronę przed koronawirusem, przedstawicielka WHO odpowiedziała: "Zgodnie z obecnymi danymi dawki przypominające nie są potrzebne".

Komentarz ten nawiązuje do informacji rządu USA, że z powodu rosnącego zagrożenia wariantem Delta koronawirusa planuje rozpocząć od 20 września na szeroką skalę podawanie dawki przypominającej.

Delta uderza tam, gdzie jest niski poziom zaszczepienia

Bruce Aylward, doradca WHO, odnosząc się do zapowiedzi wprowadzenia dawek przypominających w krajach o wysokim dochodzie narodowym, powiedział dziennikarzom: "Szczepionek na świecie wystarczy, lecz nie są one kierowane we właściwe miejsca we właściwej kolejności".

- Dwie dawki powinny być kierowane do najbardziej narażonych ludzi w świecie, zanim zostaną wprowadzone dawki przypominające dla tych już zaszczepionych. Jesteśmy bardzo, bardzo daleko od tego - powiedział.

Z kolei epidemiolog WHO Maria Van Kerkhove wyraziła opinię, że cyrkulacja wariantu Delta na obszarach o niskim poziomie szczepień powoduje transmisję Covid-19 po całym świecie.

- Delta naprawdę krąży na obszarach o niskim poziomie zaszczepienia i w kontekście bardzo ograniczonego i niekonsekwentnego korzystania ze środków zdrowia publicznego i środków społecznych - podkreśliła.

Zobacz także:

Obejrzyj wideo: W. Andrusiewicz: Szczepienia trzecią dawką dopiero po badaniach klinicznych

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości