Newsy

Maja Włoszczowska i Paweł Korzeniowski zostali chorążymi polskiej kadry na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Newsy

kolarka górska, pływak, sportowcy

Wybrano właśnie chorążych reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Tym razem będzie to para sportowców. Już 23 lipca na ceremonii otwarcia igrzysk nasz kraj będą reprezentowali Maja Włoszczowska oraz Paweł Korzeniowski.

Tokio 2020. Chorążowie na igrzyskach olimpijskich

Za każdym razem podczas ceremonii otwarcia nowożytnych igrzysk olimpijskich zawodnicy nieśli flagi swoich krajów. Zawsze był to jeden sportowiec, jednak w tym roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaproponował, żeby chorążymi Narodowych Komitetów Olimpijskich były dwie osoby – kobieta i mężczyzna . To efekt dążenia do równouprawnienia, co z optymizmem przyjęło już wiele krajów, w tym Polska. Takie działanie ma doprowadzić do tego, by podczas Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024, na olimpijskich arenach wystartowało tyle samo zawodniczek, co zawodników. W związku z tym, właśnie podęto decyzję, że tym razem Polaków będą reprezentowali Maja Włoszczowska i Paweł Korzeniowski.

Kim jest Maja Włoszczowska?

37-letnia Maja Włoszczowska będzie pierwszą przedstawicielką kolarstwa, która poniesie podczas takiej uroczystości polską flagę, a jednocześnie drugą kobietą w przypadku letnich igrzysk i trzecią przy uwzględnieniu również zimowych.

To najbardziej utytułowana polska kolarka górska , mistrzyni świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, wielokrotna mistrzyni i wicemistrzyni Europy, która na swoim koncie ma dwa srebrne medale olimpijskie (Pekin 2008 i Rio 2016).

W Tokio po raz czwarty stanie do walki o olimpijskie laury. Wcześniej rywalizowała w Atenach (2004), Pekinie (2008) i Rio de Janeiro (2016). Ze startu w Londynie (2012) wykluczyła ją kontuzja. Maja zapowiedziała jednak, że po udziale w igrzyskach olimpijskich w Tokio i zakończeniu sezonu 2020/2021 kończy karierę .

Czytaj więcej o igrzyskach na stronie tvn24.pl .

Kim jest Paweł Korzeniowski?

36-letni Paweł Korzeniowski to trzeci pływak, który pomaszeruje na czele polskiej reprezentacji podczas ceremonii inauguracji zmagań olimpijskich. Jest mistrzem i dwukrotnym wicemistrzem świata, a także wielokrotnym mistrzem Europy. Igrzyska w Tokio będą jego piątymi w karierze . Wcześniej startował w Atenach (2004), Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016).

- Serdecznie dziękuję za nominację i oczywiście jestem bardzo dumny z faktu zostania chorążym - napisał na Instagramie Paweł Korzeniowski.

Zobacz wideo: Maja Włoszczowska o urokach jeżdżenia na rowerze. Co sądzi o elektrycznych wersjach?

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Sabina Zięba

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości