Newsy

Naukowcy ostrzegają przed syndromem "długi Covid". Może dotknąć miliony osób, głównie w średnim wieku

Newsy

człowiek z maseczce covid

Odkąd pojawił się Covid-19, naukowcy na całym świecie stale go badają. W trakcie kolejnych badań dotyczących wpływu zakażenia na ludzi, odkryli, że niektórzy chorzy "doświadczają czegoś gorszego - rozciągniętego w czasie, wyniszczającego syndromu znanego jako "długi Covid" - informuje australijski portal News.com.

Syndrom "długi Covid-19"

Czy nowy syndrom to kolejne zagrożenie dla zdrowia ludzi na całym świecie? Badania sugerują, że następna "katastrofa zdrowotna" może dotknąć miliony. Jednocześnie istnieje obawa, że syndrom ten może nie być traktowany poważnie, a w konsekwencji odrzucany przez środowiska lekarskie. Badacze powołują się na doświadczenia z przeszłości.

Choć dokładne liczby przypadków są trudne do ustalenia, badanie zakłada, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych może być już 15 milionów osób cierpiących na syndrom "długiego Covidu" powstałego na skutek zakażenia koronawirusem w trakcie pandemii.

Syndrom "długiego Covid-19". Zbliża się kolejna katastrofa zdrowotna?

W amerykańskim czasopiśmie naukowym "New England Journal of Medicine " opublikowano w środę 30 czerwca artykuł pt. "W obliczu naszej kolejnej narodowej katastrofy zdrowotnej – długodystansowego Covid". Jego autorzy, dr Steven Phillips i dr Michelle Williams napisali, że "długi Covid" może rzucić cień na dotychczasowy system opieki zdrowotnej i odmrażającą się gospodarkę. Badania trwają i naukowcy stale zbierają kolejne wyniki. Aktualnie średni wiek pacjentów z "długim Covidem" wynosi ok. 40 lat. Badacze podkreślili, że nie bez znaczenia pozostaje fakt, że są to osoby w sile tzw. wieku produkcyjnego.

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądał przebieg "długiego Covidu" u wszystkich, ani ile osób wyzdrowieje. - To frustrująco kłopotliwy stan. Ale biorąc pod uwagę enigmatyczną historię nowych zespołów poinfekcyjnych, pojawienie się "długiego Covidu" nie powinno być zaskakujące - tłumaczą specjaliści w artykule.

Badacze podkreślają dodatkowo, że jeśli środowiska lekarskie będą długotrwale niedowierzały i bagatelizowały doniesienia o nowym syndromie, spowoduje to utratę zaufania wśród pacjentów i zatajanie faktycznego stanu zdrowia. Pacjenci zmagający się z "długim Covidem" oraz aktywiści utworzyli już internetowe grupy wsparcia . Jedna z nich, Body Politic Covid-19 Support Group – przyciągnęła już ponad 25 tys. członków - podaje News.com.

Zobacz też:

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane

COVID-19 w odwrocie? Takich statystyk nie było od marca 2020 roku

Eksperci określili, ile dni przed i po szczepieniu przeciw COVID-19 nie można pić alkoholu. Wiele osób nie będzie zadowolonych

Zobacz video: "Cieszą się bardzo dużym powodzeniem". Od dziś w krajach UE działa Unijny Certyfikat COVID

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: nejm.org

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości