Newsy

Kiedy powrót do szkół? Jest wypowiedź ministra zdrowia

Newsy

Larissa Veronesi/Getty Images

Wzrost zachorowań na koronawirusa w Polsce rodzi pytanie - czy we wrześniu dzieci będą mogły bez strachu wrócić do szkół? Na ten temat wypowiedział się minister zdrowia Łukasz Szumowski, który w poniedziałek był gościem w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Łukasz Szumowski o powrocie do szkół

Szumowski pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o rosnącą w Polsce liczbę nowych zakażeń koronawirusem i przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 1 września, zapowiedział propozycje wprowadzenia przepisów, które dawałyby możliwość elastycznego podejmowania decyzji o powrocie uczniów do szkół w poszczególnych regionach, uzależnione m.in. od sytuacji epidemicznej.

Co to oznacza w praktyce?

Drugi września powinien być dniem normalnej nauki w szkołach

- ocenił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział też propozycje zmian w przepisach, aby "dać możliwość większej regionalizacji działań", a także, aby szkoły w powiatach mogły reagować na stan epidemiczny. Jakie to zmiany?

Będziemy proponowali pewne rozwiązania legislacyjno-prawne, między innymi po to, żeby dać możliwość większej regionalizacji działań. (...) Chcielibyśmy dać szansę do tego, żeby szkoły w powiatach, zależnie od stanu epidemicznego, mogły reagować inaczej, mogły na przykład prowadzić mieszaną edukację zdalną i w klasach, czy dla pewnych grup, gdzie to jest łatwe do wprowadzenia, tylko zdalną

- podkreślił minister zdrowia.

Elastyczne reagowanie na sytuację epidemiczną w szkołach

Z wypowiedzi ministra wynika więc, że najwięcej zależało będzie od lokalnych możliwości danej szkoły i od uwarunkować epidemicznych.

I wtedy byśmy mieli naprawdę takie elastyczne reagowanie na sytuację

- dodaje.

Pytany, czy według jego obecnej oceny, drugi dzień września powinien być pierwszym dniem normalnej nauki, Szumowski odpowiedział twierdząco.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz także:

Służby sprawdzą, czy nosimy w sklepach maseczki? Minister zdrowia nie pozostawia złudzeń

Bryan Cranston przeszedł koronawirusa. Aktor apeluje do fanów o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

Ukraina ogłasza kwarantannę dla osób wjeżdżających z Polski. Jest kilka wyjątków

Autor: Anna Mierzejewska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości