Newsy

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce? "Oddziały zakaźne gotowe na przyjmowanie pacjentów"

Newsy

Aktualizacja:

Czy w Polsce zanotowano pierwszy przypadek koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia nie potwierdza informacji, ale zaznacza, że przy takim tempie jego rozprzestrzeniania się, takie przypadki na pewno się pojawią.

Według nieoficjalnych informacji SuperExpressu, pierwszy przypadek groźnego wirusa potwierdzili krakowscy lekarze z 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.

Ministerstwo Zdrowia zaprzecza

Doniesień gazety nie potwierdza Minister Zdrowia.

Nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. Wszystkie przypadki o oficjalnym zakażeniu są nieprawdziwe. Oddziały zakaźne są gotowe na przyjmowanie pacjentów

- powiedział na konferencji Łukasz Szumowski.

Zaznaczył jednak, że takie przypadki na pewno się pojawią.

Infolinia o koranowirusie

W Polsce jest już kilkanaście osób, które przebywają w szpitalach z podejrzeniem koronawirusa. W środę została uruchomiona "infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem - co zrobić, jak się zachować".

Infolinia jest dostępna przez całą dobę pod numerem 800 190 590.

Zamknięto szkołę

W miejscowości Mazańcowice odwołano lekcje po tym, jak u jednej z nauczycielek pojawiło się podejrzenie zarażenia koronawirusem. W niedzielę kobieta wróciła z Włoch i przebywa w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie. Szkoła może być zamknięta także jutro. Wszystko zależy od tego, kiedy nadejdą wyniki badań kobiety.

W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym, jak można uchronić się przed wirusem. Okazuje się, że sposób jest bardzo prosty.

Koronowirus. Co należy o nim wiedzieć?

Walka z bakterią z Wuhan jest trudna ze względu na to, że jest nowym, nigdy wcześniej niezidentyfikowanym typem wirusa. Nosicielami śmiercionośnej choroby z którą zmaga się obecnie cały świat, są najczęściej ptaki i ssaki, a przede wszystkim ludzie. Przebywanie w otoczeniu nosicieli, którzy nie używając masek kichają i kaszlą, może zakończyć się tragicznie. Dlatego też zaleca się stosowanie masek ochronnych.

Wirus w organizmie człowieka wywołuje głównie infekcje układu oddechowego. Okres wylęgania wirusa trwa od 1 do 14 dni, jednak osoba chora może zarażać wirusem jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby w organizmie.

Twoją uwagę powinny wzmóc następujące objawy:

  • nagła gorączka
  • bóle mięśni
  • katar i kaszel
  • osłabienie organizmu
  • bóle głowy
  • problemy z trawieniem

Światowa Organizacja Zdrowia i inne niezależne zespoły z całego świata pracują nad szczepionką przeciwko wirusowi. Obecnie nie ma bezpośrednich środków ochrony przed koronawirusem, a już na pewno sposobem na uniknięcie zarażenie nie jest przyjmowanie antybiotyku.

Ochrona przed koronawirusem

W celu ochrony przed chorobą należy często i bardzo dokładnie myć ręce oraz nie dotykać brudnymi rękoma okolic ust, oczu i nosa. Zaleca się również unikać dalekich podróży, gdyż do spotkania z wirusem może dojść nie tylko i wyłącznie w krajach, w których panuje, lecz również na lotniskach.

>>> Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości