Newsy

Premier nie wyklucza narodowej kwarantanny. "Przepraszam wszystkich za niedogodności"

Newsy

Aktualizacja:
TVN24

10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że kluczowa jest ochrona miejsc pracy. Przeprosił jednocześnie za niedogodności, z którymi społeczeństwo boryka się w czasie pandemii. Nie wykluczył, że potrzebna będzie narodowa kwarantanna.

Narodowa kwarantanna - od kiedy

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił 10 działań antykryzysowych dla przedsiębiorców . Jaki będzie koszt przedstawionych instrumentów pomocowych dla firm?

Dla mnie kluczowa jest ochrona miejsc pracy . Obroniliśmy 5 mln miejsc pracy w ostatnich miesiącach. Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa to łącznie około 150 mld zł, a na walkę z COVID-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł (...) Całkowity minimalny koszt będzie oscylował wokół 9-10 mld zł - już dzisiaj to wiemy

- wyliczał premier.

Zastrzegł, że jeżeli jednak będzie potrzebna " narodowa kwarantanna, jeszcze głębsze zamknięcie gospodarki za tydzień - dwa tygodnie , to ten koszt będzie na pewno większy co najmniej o 5-10 mld zł".

Jednocześnie przeprosił za niedogodności, z którymi społeczeństwo boryka się w czasie pandemii.

Dziś musimy ograniczyć mobilność. Przepraszam wszystkich za niedogodności, z którymi musimy się spotykać, za wszystkie trudy

- powiedział szef rządu.

Narodowa kwarantanna - jak będzie wyglądać

Wcześniej o narodowej kwarantannie mówił szef KPRM Michał Dworczyk. Jak wyjaśniał, jeżeli zostanie przekroczony próg zachorowań na Covid-19 powyżej 70-75 osób na 100 tys., zostaną wprowadzone " kolejne, poważne ograniczenia, obostrzenia, m.in. dotyczące przemieszczania się".

Natomiast dzisiaj precyzyjnie nie mówimy o tym, jak będzie wyglądała ta narodowa kwarantanna, o ile do niej dojdzie. Mamy nadzieję, że do niej nie dojdzie, a to zależy nie tylko od rządu, służby zdrowia, ale od każdego z nas, bo najlepszym lekarstwem dzisiaj na pandemię jest izolacja, ograniczenie kontaktów

- podkreślił szef KPRM w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Był też pytany o to, czy - jeśli nie dojdzie do kwarantanny narodowej - możliwe jest wycofanie się rządu z niektórych ograniczeń związanych z działalnością gospodarczą, np. zamknięcia sklepów w galeriach handlowych.

Chcielibyśmy, aby te obostrzenia, które są już wprowadzone, bądź będą wprowadzane od przyszłego tygodnia, jak najszybciej zostały cofnięte, ale to zależy od sytuacji epidemiologicznej

- odpowiedział minister Dworczyk.

Pakiet pomocowy dla firm

Pakiet instrumentów wsparcia dla firm z powodu pandemii ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego zakłada:

  • subwencje z tarczy finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych, pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem analogicznego okresu w 2019 r.
  • umorzenie części subwencji z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorach objętych restrykcjami sanitarnymi, pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc.
  • wydłużenie programu tarczy finansowej dla dużych firm co najmniej do wiosny 2021 r.
  • kontynuacja programu gwarancji: de minimis dla małych i średnich, oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm;
  • kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego, przedłużone zwolnienia ze składek ZUS;
  • dofinansowane zmian zakresu działalności w ramach dotacji na biznes dla tych, którzy chcą zmienić branżę;
  • polityka drugiej szansy;
  • dofinansowanie leasingu.

Ostatnie piwo przed lockdownem. W Wielkiej Brytanii weszły w życie nowe obostrzenia. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu i kiedy przysługuje?

Czy w czasie uprawiania sportu na świeżym powietrzu trzeba nosić maseczkę? Poznaj odpowiedź prawnika

Zdalne nauczanie w żłobku. Czy rodzicom należy się zasiłek?

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości