Newsy

Nie jesteś zaszczepiony przeciw COVID-19? Do tego kraju możesz nie zostać wpuszczony

Newsy

Moment RFmalcolm_grima/Getty Images

Szczepienie to nie tylko ochrona przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, ale także - jak się okazuje - gwarancja udanych wakacji. Malta, jako pierwsza z krajów członkowskich UE zapowiedziała, że będzie wpuszczała do siebie tylko w pełni zaszczepionych turystów. Skąd taka decyzja?

Malta. Do kraju wjadą tylko zaszczepione osoby

- Będziemy pierwszym krajem Unii, który ten zakaz wprowadzi, lecz musimy chronić nasze społeczeństwo - powiedział na konferencji prasowej Chris Fearne, minister zdrowia Malty, gdzie od poniedziałku (5 lipca) nowa liczba przypadków COVID-19 podwoiła się.

Obecnie turyści przybywający na tę małą śródziemnomorską wyspę muszą być w pełni zaszczepieni lub przedstawić negatywny wynik testu PCR. Jedynym wyjątkiem są brytyjscy turyści, którzy musieli być w pełni zaszczepieni ze względu na występowanie tam wariantu Delta.

Minister Fearne dodał, że ostatnie przypadki koronawirusa pojawiły się wśród gości, którzy mieli negatywne testy zanim wsiedli do samolotu, lecz nie byli zaszczepieni. Większość z nich to młodzi ludzie, którzy przebywali na Malcie na kursach języka angielskiego. Szkoły prowadzące takie kursy będą od środy zamknięte.

Minister poinformował, że Malta uznaje jedynie certyfikaty covidowe wydane przez Unię Europejską i Wielką Brytanię. Dodał, że tak zwany zielony certyfikat jest potwierdzeniem, że ludzie są w pełni zaszczepieni lub są ozdrowieńcami.

- Od środy (14 lipca) uznajemy jedynie unijny certyfikat wystawiony ludziom, którzy są w pełni zaszczepieni - dodał.

Kto wjedzie bez szczepienia?

Jedynym wyjątkiem będą niezaszczepione dzieci w wieku 5-12, które będą mogły wjechać na Maltę z negatywnym testem lub będą im towarzyszyć całkowicie zaszczepieni rodzice.

Malta zaszczepiła swoją dorosłą ludność w 79 procentach i chce osiągnąć wskaźnik 85 procent. W czerwcu na wyspie były dni, gdy nie zanotowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, lecz liczba zakażonych wzrosła w tym tygodniu, osiągając w piątek 96.

Zobacz wideo: Malta pełna atrakcji

Zobacz także:

Twoje dziecko zostaje na wakacje w stolicy? Sprawdź, jakie atrakcje oferuje program "Lato w mieście"

Wybieracie się do Tunezji na wakacje? Od 10 lipca zmieniają się zasady wjazdu

Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości