Newsy

Minister Niedzielski wprowadza narodową kwarantannę

Newsy

Aktualizacja:
TVN24

Na konferencji prasowej minister Niedzielski wprowadził narodową kwarantannę oraz ogłosił szereg obostrzeń. Nowe ograniczenia będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.

Obostrzenia od 28 grudnia - narodowa kwarantanna w Polsce

Minister zdrowia na konferencji prasowej poinformował o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywały od 28 grudnia. - Apeluję do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie, za swoich bliskich, za przestrzeganie norm i regulacji. Wiem jednak, że same apele to za mało. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Zamykamy hotele - również na ruch służbowy, żeby ograniczyć ruch do absolutnego minimum - powiedział szef resortu.

Od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązuje w Polsce narodowa kwarantanna. Zostaną zamknięte:

  • galerie handlowe, z wyjątkiem sklepów spożywczych i drogerii, sklepów z książkami i prasą oraz wolnostojących wielkopowierzchniowych sklepów meblowych,
  • stoki narciarskie.

Szef resortu ogłosił także, że wprowadzone zostają liczne ograniczenia:

  • ograniczanie w przemieszczaniu się od godz. 19.00 31 grudnia do godz. 6.00 1 stycznia;
  • od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte zostają hotele, także na ruch służbowy. Wyjątek stanowią hotele dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów, szpitali specjalistycznych, ośrodków COS, wyjątkiem są również hotele pracownicze,
  • dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym, będzie obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny,
  • infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

Obostrzenia wprowadzone są w związku z ryzykiem nadejścia trzeciej fali pandemii koronawirusa.

- Mam nadzieję, że ta kwarantanna narodowa przygotuje nas do szczepień, które właśnie dzięki tej kwarantannie będą mogły przebiegać w sposób poprawny i osiągnąć duże liczy osób zaszczepionych, by obronić się, by światełko w tunelu stało się coraz wyraźniejsze - mówił minister.

Obostrzenia od 28 grudnia a ryzyko trzeciej fali pandemii

- Jeżeli widmo trzeciej fali zmaterializuje się, to możemy być pewni, że nas system służby zdrowia nie będzie w stanie wszystkich obsłużyć. Dlatego budowaliśmy szpitale tymczasowe. Chciałbym, aby one nie były wykorzystane. Szpitale rezerwowe, które budowaliśmy od października, będą tą naszą rezerwą, która ma nam pomóc w tym, żeby ta ewentualna trzecia fala została obsłużona przez system szpitalnictwa - powiedział minister zdrowia.

- Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie - nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi - wyjaśnił Niedzielski.

Zobacz też:

Bójka w Młodzieżowym Ośrodku wychowawczym. Nie żyje 16-letni chłopak

500 plus - będą zmiany. O czym powinni wiedzieć rodzice?

Orina Krajewska o sposobach na odporność: "Praca nad zdrowiem powinna być kompleksowa"

Zobacz wideo: Co wiemy o skutkach ubocznych szczepionki na COVID?

Autor: Jola Marat

Pozostałe wiadomości