Newsy

Luzowanie obostrzeń na wakacje 2021. Jakie są limity osób w hotelach i restauracjach?

Newsy

Aktualizacja:
iStock EditorialWe-Ge/Getty Images

Od 26 czerwca zdjęte zostają niektóre ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zwiększony został limit osób, które mogą przebywać m.in. w barach, restauracjach czy w galeriach handlowych. Od soboty możliwa jest też działalność klubów nocnych i dyskotek.

Luzowanie obostrzeń wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 11 czerwca, zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Restauracje, hotele, galerie handlowe - obostrzenia

Od soboty więcej osób może przebywać m.in. w hotelach, galeriach handlowych, restauracjach, kasynach czy na poczcie, a także podróżować środkami transportu publicznego. Działalność mogą wznowić m.in. dyskoteki. Nowe zasady obowiązują do końca wakacji.

Zgodnie z nim od soboty, 26 czerwca, do 31 sierpnia, hotele i pensjonaty mogą przyjmować więcej gości. Pula dostępnych pokoi została podwyższona z 50 proc. obłożenia do 75 proc. Limit ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 oraz zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia.

Także lokale gastronomiczne, w tym restauracje hotelowe, mogą przyjmować więcej klientów - maks. 75 proc. obłożenia. Do piątku było to do 50 proc. Gastronomia nadal musi działać w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza, że odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Więcej osób może też przebywać w sklepach budowlanych, meblowych, galeriach handlowych - 1 osoba na 10 mkw. Dotychczas było 1 osoba na 15 mkw. Obiekty te nadal muszą działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Poluzowane są także limity dla uczestników targów, kongresów, konferencji. W pomieszczeniu, w którym jest realizowana tego rodzaju działalność, może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 mkw. powierzchni pomieszczenia. Dotychczas limit ten wynosił 1 osobę na 15 mkw.

Luzowanie obostrzeń - zmiany od 26 czerwca

Więcej ludzi może też przebywać na siłowni i w klubie fitness oraz w obiektach i placówkach świadczących usługi pocztowe - 1 osoba na 10 mkw, a także w kasynach - 1 osoba na 10 mkw powierzchni miejsca prowadzenia działalności. Obsługa oraz klienci muszą jednak zakrywać usta i nos.

Zgodnie z rozporządzeniem, od soboty działalność mogą wznowić kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Bawić się w nich jednak może maksymalnie 150 osób. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Więcej osób może także podróżować środkami transportu zbiorowego – maks. 100 proc. obłożenia. Dotychczas środkami transportu publicznego można było przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż 75 proc. obłożenia. Pasażerów nadal zobowiązani są do zakrywania maseczką ust i nosa.

Zasłanianie ust i nosa maseczką nadal obowiązuje w autobusie, tramwaju i pociągu, sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie.

Zobacz też:

Kobieta urodziła w toalecie na lotnisku. Dziecko otrzymało wyjątkowe imię

Wielodzietne rodziny nie zapłacą podatku? Ministerstwo Finansów pracuje nad takim rozwiązaniem

Czy można uniknąć wpisania terminu ważności w nowym blankiecie prawa jazdy?

Zobacz wideo: Efekt pandemii - dzieci ważą coraz więcej. Specjaliści z Radziszowa zorganizowali turnusy leczenia otyłości

Autor: Jola Marat

Źródło zdjęcia głównego: iStock Editorial

Pozostałe wiadomości