Newsy

Koronawirus - mutacja z Wielkiej Brytanii dotarła do Polski. Wirusolog: "Ozdrowieńcy mogą się nim zarazić"

Newsy

Brytyjska mutacja koronawirusa najprawdopodobniej dotarła do Polski. Laboratorium genXone poinformowało, że brytyjski szczep choroby wykryto u pacjenta w Małopolsce. Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog wyjaśnił, czym się różni od klasycznego wariantu.

Koronawirus - brytyjska mutacja w Polsce

U pacjenta w Małopolsce wykryto brytyjski szczep choroby. Taka informację podało na Twitterze laboratorium genXone.

O tym, że brytyjska odmiana dotarła do Polski, laboratorium poinformowało 20 stycznia. Nie wiadomo, jak czuje się zakażony pacjent.

Brytyjska mutacja koronawirusa

Tak zwana brytyjska mutacja koronawirusa pojawiła się w połowie grudnia 2020 r. na terenie Anglii. Dotychczas potwierdzono jej występowanie w co najmniej 60 krajach.

Uważa się, że odmiana B.1.1.7 jest dwukrotnie bardziej zaraźliwa niż obecnie dominująca wersja wirusa. Do końca marca - jak przewiduje CDC - mutacja wykryta po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii odpowiadać będzie za ponad 50 proc. wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych.

Ministerstwo Zdrowia o brytyjskiej mutacji koronawirusa

Obecność tzw. brytyjskiej mutacji wirusa w Polsce została zgłoszona do międzynarodowego systemu raportowania sekwencji wirusa (GISAID) – przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, w przyszłym tygodniu rusza ogólnopolskie badanie pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia, które określi skalę jej obecności w naszym kraju oraz możliwe konsekwencje zdrowotne.

Na tę chwilę wiadomo, że brytyjska mutacja różni się od wariantu, który krążył wcześniej.

- On ma parę zmian punktowych. (...) Choroba jest taka sama jak przy klasycznym wariancie. Natomiast istnieją obawy, że łatwiej się przenosi. Są podejrzenia, że próbuje on uciec przed naszym układem immunologicznym. W praktyce oznacza to, że ozdrowieńcy mogą się nim zarazić . Tak naprawdę to czas pokaże - mówił prof. Krzysztof Pyrć w naszym programie.

Wirusolog uspokoił jednak, że poradziliśmy sobie jesienią 2020, to brytyjskiej odmianie również stawimy czoła . Podkreślił przy tym, że liczba przypadków w Polsce powoli się zmniejsza, a szczepionka jest również skuteczna w przypadku tego wariantu.

- Bądźmy dobrej myśli - zaapelował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Do kiedy potrwa lockdown w Polsce? Przedsiębiorcy już to wiedzą

Wszystko, co musisz wiedzieć o szczepieniach przeciwko COVID-19

Jaka kara grozi za spożywanie posiłku w restauracji lub trening w klubie fitness?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Onet, PAP

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości