Newsy

Policja odnalazła zaginione dzieło Picassa. Obraz skradziono 9 lat temu

Newsy

Corbis Documentary RF Yannick Tylle/Getty Images

"Głowa kobiety" Pabla Picassa oraz "Młyn" holenderskiego malarza Pieta Mondriana to dwa obrazy, które zostały skradzione z Galerii Narodowej w Atenach. Grecka policja poinformowała, że właśnie odzyskała oba dzieła.

Policja odzyskała skradzione dzieło Picassa

Grecka policja poinformowała, że udało jej się odnaleźć oba zrabowane dzieła. Obrazy były ukryte w wąwozie w rejonie Aten. Aresztowano też jedną osobę. Policja nie podała kim jest zatrzymany ani w jakim stanie są obrazy.

Greckie władze zapowiedziały jedynie, że niebawem wydadzą w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Obraz Picassa. Jak doszło do kradzieży?

Złodzieje włamali się do galerii 9 stycznia 2012 roku i ukradli obraz "Głowa kobiety" Picassa z 1939 roku, podarowany przez artystę w 1949 roku "w hołdzie narodowi greckiemu" za jego opór wobec niemieckich nazistowskich okupantów podczas II wojny światowej, oraz "Młyn" Mondriana z 1905 roku. Włamywacze zabrali również rysunek piórkiem i tuszem sceny religijnej autorstwa XVI-wiecznego malarza włoskiego Guglielmo Caccii.

Aby zmylić strażnika, złodzieje kilkakrotnie aktywowali system alarmowy galerii przed włamaniem się do budynku wczesnym rankiem. Strażnik wyłączył alarm, ale później zauważył jednego ze złodziei dzięki czujnikowi ruchu. Przed ucieczką rabuś upuścił inny obraz Mondriana z 1905 roku. Cały napad przeprowadzono w ciągu około siedmiu minut.

Zobacz też: Obraz skradziony z miłości

Zobacz także:

Co turyści najczęściej kradną z hoteli? "Zdarzyło się, że zginął cały stół tarasowy"

Sprawdzanie paszportów covidowych narusza prawo? Przestrzeganie limitów osób może nie być łatwe

Iga Świątek zwyciężyła na Wimbledonie. To jej pierwszy triumf w tym turnieju

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Corbis Documentary RF

Pozostałe wiadomości