Newsy

Gdzie jest burza 18.07? Relacja NA ŻYWO. Szczególne zagrożenie nagłymi zmianami pogody m.in. w Karpatach

Newsy

badahos/getty images

Pogoda w lipcu jest bardzo gwałtowna. Po upalnym dniu, w którym temperatury przekraczają 30 st. C następują gwałtowne burze, a wraz z nimi podtopienia, pożary i trąby powietrzne. Czy w najbliższych godzinach coś się zmieni? Gdzie jest burza 18.07? Sprawdź radar pogodowy na żywo.

Gdzie jest burza 18.07? Relacja na żywo

Noc z soboty na niedzielę (17/18.07) była upalna, a podczas wschodu słońca w niedzielę termometry pokazały od 16 do 21 stopni. Wysokiej temperaturze towarzyszyły lokalne opady deszczu – podała Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w rozmowie z PAP.

Burz należy spodziewać się w południowo-wschodniej części kraju, lokalnie burz z gradem. Opady będą mniejsze niż w sobotę, do 50-60 mm. Szczególnie zagrożone nagłymi zmianami pogody są Karpaty, północna część woj. małopolskiego, północna część Podkarpacia i całe woj. lubelskie . Podczas burz mogą wystąpić porywy wiatru do 90, a lokalnie nawet do 100 km/h.

Sytuacja jest dynamiczna i należy być przygotowanym na zmiany. Warto je monitorować na radarze pogodowym.

Burze w Polsce - alerty IMGW

IMGW wydał alerty trzeciego stopnia, najwyższego stopnia dla województw: warmińsko-mazurskiego (dla wschodniej połowy województwa), podlaskiego, lubelskiego (z wyjątkiem północno-zachodnich powiatów), podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego (z wyjątkiem północnych powiatów).

W czasie burz lokalnie możliwa jest kumulacja opadów do 100 l/mkw. oraz porywy wiatru do 80 kilometrów na godzinę, lokalnie do 100 km/h. Miejscami spadnie grad. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz Śląsku alarmy stracą ważność o godzinie 8 w niedzielę, w pozostałych miejscach będą ważne od godz. 11 w niedzielę do godz. 6 w poniedziałek.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: lubelskim (z wyjątkiem powiatów z trzecim stopniem alertu), świętokrzyskim (z wyjątkiem powiatów koneckiego i skarżyskiego) oraz śląskim (w powiecie myszkowskim).

Alarmy pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydano dla województw: mazowieckiego (dla powiatu łosickiego i części południowych powiatów), świętokrzyskiego (dla powiatu koneckiego i skarżyskiego oraz z wyłączeniem tych z drugim stopniem alertu), śląskiego (z wyłączeniem powiatów z trzecim i drugim stopniem alertu) i opolskiego (z wyjątkiem zachodnich powiatów).

Zobacz także:

Wyjątkowo rzadkie i niebezpieczne zjawisko atmosferyczne w Polsce. Czym jest mezocyklon?

Jak się zachować, kiedy burza złapie nas na otwartej przestrzeni? Czy używanie telefonu jest bezpieczne?

Dlaczego po burzy czujemy, że powietrze jest czyste?

Zobacz wideo: Katastrofalna powódź w zachodnich Niemczech. Co najmniej 133 zabitych, straty liczone w miliardach euro

Autor: Kamila Glińska

Źródło: PAP/TVN Meteo

Pozostałe wiadomości