Newsy

Gdzie w sobotę zagrzmi najmocniej? IMGW ostrzega przed kolejnymi nawałnicami

Newsy

Sobota zapowiada się w Polsce upalnie i burzowo. Należy także spodziewać się nawałnic i gradu, a wiatr w porywach może osiągnąć 90 km/h. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia. Zobacz, gdzie może być niebezpiecznie. Kiedy odpoczniemy od burz?

Gdzie jest burza w sobotę 17.07.2021 - relacja na żywo

W sobotę pogodnie będzie jedynie na krańcach północno-zachodnich oraz na Wybrzeżu. - Tam będzie pogodnie i sucho, a ryzyko opadów - niewielkie - poinformował synoptyk IMGW-PIB Szymon Ogórek. - Na pozostałym obszarze Polski szykuje się kolejny upalny i burzowy dzień - zapowiedział.

Burze miejscami mogą być bardzo intensywne, z równie dużym natężeniem opadów. Zgodnie z szacunkami IMGW, wartości sobotnich opadów mogą sięgać 40 mm (40 litrów na mkw.).

- W związku z tym, należy spodziewać się nawałnic - ostrzegł synoptyk. - Dodatkowo, nie można wykluczyć również ostrych porywów wiatru do 90 km/h oraz opadów gradu - zaznaczył.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł do trzeciego stopnia ostrzeżenia o burzach z gradem dla kolejnych 11 powiatów w woj. mazowieckiego.

Najwyższy alert obejmuje już powiaty łosicki, siedlecki i sokołowski, a także Siedlce. Dołączyły do nich powiaty: ciechanowski, makowski, mławski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, pułtuski, węgrowski, wołomiński, wyszkowski i Ostrołęka. Synoptycy ostrzegają przed burzami z ulewnymi opadami deszczu. Miejscami może spaść nawet 90 l wody na metr kwadratowy. Wiać będzie silny wiatr, w porywach nawet do 100 km/h.

- Miejscami może spaść grad, możliwe jest też wystąpienie trąby powietrznej – ostrzega IMGW.

Ostrzeżenie obowiązują od godziny 18:02 w sobotę do godziny 6.00 w niedzielę. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk biuro prognoz szacuje na 80 procent.

Najwyższy, trzeci stopień, dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrofy oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwiają prowadzenie działalności. Zalecana jest najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Pogoda w sobotę 17 lipca 2021 r.

Również temperatura będzie w sobotę bardzo zbliżona do dni poprzednich.

- Poza województwami wschodnimi, gdzie nadal będą obowiązywać ostrzeżenia o upale, czeka nas bardzo ciepły dzień - poinformował Szymon Ogórek z IMGW-PIB. Na wschodzie kraju w ciągu dnia temperatura osiągnie nawet 33 st. C, natomiast na zachodzie i na Pomorzu będzie nieco chłodniej – 25 st. C, a na wybrzeżu nawet 22 st. C.

W sobotę wciąż utrzymywane będą ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia IMGW przed upałami i burzami.

Kiedy koniec burz?

Dopytywany, kiedy pogoda się zmieni, synoptyk odparł, że na zachodzie Polski i na Pomorzu burze skończą się w niedzielę.

- W sobotę pogoda zacznie się uspokajać jedynie na krańcach północno-zachodnich, natomiast w niedzielę w całej zachodniej części kraju - wyjaśnił. - W niedzielę burze będą czekały jedynie mieszkańców wschodniej oraz południowej części Polski - dodał.

Ogórek zapowiedział także, że przyszły tydzień będzie znacznie spokojniejszy. - Przynajmniej do czwartku, a nawet do piątku, powinno już być mniej burz lub w ogóle ich nie będzie - poinformował synoptyk. Według niego, będą pojawiały się jedynie przelotne opady deszczu o słabym natężeniu.

Zobacz wideo: Na Śląsku z powodu nawałnic ewakuowano pięć obozów harcerskich. Kilka osób wymagało pomocy medycznej

Zobacz też:

Jak sobie radzić z bezsennością w upały? Ekspert podaje sposoby, które warto wypróbować

Martyna Wojciechowska potwierdziła rozstanie. "Moja decyzja o ślubie była przemyślana"

Beata Kozidrak szczerze o medycynie estetycznej: "Nie będę się starzeć z godnością"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Boris Jordan Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości