Newsy

Ksiądz skazany za podwójny gwałt na 17-latce. Sąd drugiej instancji obniżył wyrok

Newsy

Aktualizacja:
OJO Images RFChris Ryan/Getty Images

Zapadł wyrok w sprawie Mariusza L. oskarżonego o zgwałcenie 17-latki. Sąd drugiej instancji wymierzył mu karę 10 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna przebywa w areszcie.

Ksiądz skazany za gwałt

Na 10 lat więzienia Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał w środę 37-letniego księdza Michała L. oskarżonego o dwukrotne zgwałcenie 17-latki w 2011 roku. Wyrok jest prawomocny.

Sąd tym samym złagodził wyrok dla duchownego wymierzony przez sąd niższej instancji.

W marcu Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał Michała L. na 12 lat więzienia. Orzekł też, że kapłan ma zapłacić poszkodowanej nawiązkę w wysokości 100 tysięcy złotych. Sąd wydał również wobec duchownego dożywotni zakaz zajmowania wszelkich stanowisk i wykonywania wszelkich zawodów, i działalności związanych z wychowywaniem, edukacją i leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi. Od tego wyroku odwołał się obrońca Michała L.

Ofiara gwałtu

Środowe uzasadnienie wyroku, podobnie jak cały proces, było niejawne. Ofiara gwałtu zabrała głos po ogłoszeniu wyroku.

Czuję ulgę przede wszystkim z tego powodu, że proces właśnie się zakończył. Bardzo cieszę się z tego, że już nie będę musiała tutaj więcej przychodzić, więcej widzieć oskarżonego. Na razie skutki tego, co mi zrobił i całego procesu, są bardzo duże. Staram się na razie pozbierać, po prostu. Może będzie mi łatwiej z czasem, ale na pewno jeszcze nie dzisiaj

- powiedziała dziennikarzom pokrzywdzona, pani Agnieszka.

Na ogłoszeniu wyroku nie było Michała L. ani jego obrońcy.

Pełnomocnik pokrzywdzonej Patryk Łukasiak ocenił, że choć Sąd Okręgowy złagodził o dwa lata wyrok więzienia, to kara i tak jest surowa.

Co do dalszych poczynań, to nie wiem, czy moja klientka jest gotowa i czy chce dalej kontynuować tę sprawę, pomimo posiadanych informacji i dowodów o tym, że Kościół najprawdopodobniej już wcześniej wiedział o tych czynach. Być może zdecyduje się podjąć dalsze starania, ale jest to bardzo trudna dla niej decyzja, bo musi uporać się przede wszystkim z tą krzywdą, jakiej doznała

- powiedział dziennikarzom pełnomocnik młodej kobiety.

Prokuratura zarzuciła mężczyźnie doprowadzenie pokrzywdzonej przemocą do obcowania płciowego, za co grozi kara od 2 do 12 lat więzienia.

Ksiądz został zatrzymany we wrześniu 2019 r. Zdaniem śledczych, do gwałtu doszło dwukrotnie w 2011 r. Pokrzywdzona miała wtedy 17 lat. Michał L. był wówczas wikariuszem w parafii Matki Bożej Bolesnej na gdańskich Stogach. Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane w 2018 r. zawiadomieniem osoby, której pokrzywdzona opowiedziała o zdarzeniach.

Dekretem biskupa Michał L. jest zawieszony w obowiązkach kapłana. Przebywa w areszcie.

Zobacz wideo: Zgwałcił dziewięcioletnią Sarę i zakneblowaną zamknął w wersalce. Skazany na 20 lat więzienia

Zobacz też:

Przez kilka lat molestował córki sióstr? "Ofiar może być dużo więcej"

Młoda Polka miała 30-kilogramowego guza jajnika. "Sięgał od dna miednicy po kopuły przepony"

Dagmara Kaźmierska szczerze u Kuby Wojewódzkiego: "Nigdy nie handlowałam ludźmi"

Autor: Jola Marat

Źródło zdjęcia głównego: OJO Images RF

Pozostałe wiadomości