Newsy

Skandal na rozdaniu Cezarów. Aktorka rozebrała się na scenie

Newsy

Aktualizacja:
Moment RFPrasert Krainukul/Getty Images

Aktorka Corinne Masiero rozebrała się scenie podczas gali wręczenie najważniejszych nagród francuskiego kina - Cezarów. Artystka słowami "oddaj nam kulturę Jean" zwróciła się bezpośrednio do premiera Francji Jeana Castexa z prośbą o wsparcie dla sektora kultury, który z powodu pandemii bardzo mocno ucierpiał.

Apel Corinne Masiero

Corinne Masiero wzbudziła szok, a następnie aplauz publiczności zebranej w sali koncertowej Olympia w Paryżu w piątek w nocy. Masiero znana m.in. z filmu "Effacer l'historique de Kervern et Delepine" miała ogłosić przyznanie Cezara za najlepsze kostiumy.

Najpierw aktorka pojawiła się na scenie w skórze osła, a następnie rozebrała się do naga, mówiąc, że ludzie sektora kultury w czasie pandemii są "właśnie tacy, całkowicie nadzy", po czym odwróciła się do publiczności wypinając pośladki.

Nie był to jedyny wyraz niezadowolenia podczas 46. ceremonii rozdania Cezarów. Aktor, reżyser i raper Jean-Pascal Zadi, główny bohater "Tout simplement noir", który otrzymał Cezara jako "nadzieja męskiego aktorstwa" zaczął swoje przemówienie od słów:

- Chcę porozmawiać o Adama Traore, chcę porozmawiać o Michelu Zeclerze i to jeszcze nie koniec…- Zadi, nawiązał w ten sposób do dwóch czarnoskórych ofiar policyjnych interwencji we Francji.

- Można się zastanawiać, gdzie jest nasze człowieczeństwo, kiedy niewolnictwo zostało uznane za zbrodnię przeciwko ludzkości (…) tymczasem ludzie, którzy czynnie uczestniczyli w zbrodniach przeciwko ludzkości, są gloryfikowani na posągach – mówił Zadi.

Podczas uroczystości pojawiły się także nawiązania do sytuacji i traktowania osób należących do środowiska LGBT.

Cezary 2021 - kto otrzymał statuetkę?

Najwięcej statuetek otrzymał "Adieu les cons" w reżyserii Alberta Dupontel. Obraz zdobył aż siedem Cezarów, w tym za najlepszy film oraz reżyserię.

Cezara jako "najlepsza nadzieja kobiecego kina" otrzymała Fathia Youssouf za rolę w "Mignonnes" w reżyserii Maïmouny Doucoure.

Akademia nagrodziła również twórców krótkometrażowego filmu "Qu'importe si les betes meurent". Za najlepszy dokument uznano "Adolescentes" Sebastiena Lifshitza, któremu przyznano również Cezary za dźwięk oraz montaż. Madeline Fontaine została uhonorowana Cezarem za najlepsze kostiumy w "La Bonne Épouse".

Szansę na statuetkę miało też "Boże Ciało" Jana Komasy. Film otrzymał nominację w kategorii film zagraniczny. Jednak Cezar powędrował do Thomasa Vinterberga za "Drunk".

Zobacz także:

Anja Antonowicz - polska aktorka, która robi karierę w niemieckim kinie. "Moim marzeniem jest znów zagrać w Polsce"

Czesław Mozil myślał, że Andrzej Wajda żyje. "Jest teraz seniorem"

Izabela Kuna refleksyjnie o swoim wieku. "Na pewne rzeczy jest już za późno". Wymieniła je

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP|polstanews.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości