Moda i Uroda

Jak dbać o przesuszoną od klimatyzacji skórę? Porady dermatologa, które przydadzą się nie tylko podczas urlopu

Moda i Uroda

Kobieta przeglądająca się w lustrze, dotykająca dłonią twarzy

Latem często przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, korzystamy też z możliwości orzeźwienia się chłodnym powietrzem w samochodzie czy samolocie. Klimatyzacja, choć bardzo przydaje się podczas upałów, może wywierać negatywny wpływ na naszą skórę. Jak poradzić sobie z przesuszoną i podrażnioną przez nią cerą?

Regularne korzystanie z klimatyzacji może prowadzić do pogorszenia kondycji skóry. Zimne, pozbawione wilgoci powietrze pozwala co prawda odczuć ulgę w lecie, jednak wpływa niekorzystnie na poziom nawilżenia cery, wywołując tym samym podrażnienia oraz związane z nimi poczucie dyskomfortu. Jak dbać o skórę, by uniknąć przykrych konsekwencji korzystania z klimatyzacji? O tym rozmawialiśmy z Andrzejem Zaczkiewiczem, dermatologiem i wenerologiem z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

Świadoma pielęgnacja skóry

Narażona na działanie klimatyzacji skóra potrzebuje nawilżenia, które zapewnić jej mogą odpowiednio dobrane produkty pielęgnacyjne. Cera źle reaguje na radykalne zmiany temperatury, a skutki oddziaływania na nią zimnego powietrza możemy odczuwać jeszcze długo po zakończeniu sezonu letniego. Aby im zapobiegać, warto sięgać po skuteczne i jednocześnie bezpieczne kosmetyki nawilżające.

Powinniśmy nawilżać cerę ogólnodostępnymi preparatami z apteki. Najlepiej zdecydować się na kosmetyczne lub dermokosmetyczne produkty uznanych firm, które poleci nam farmaceuta

- mówi Andrzej Zaczkiewicz. Jego zdaniem świadoma pielęgnacja pozwala uniknąć problemów związanych z nadmiernym przesuszeniem, zapobiega także występowaniu dokuczliwych podrażnień. Sucha skóra staje się matowa i szorstka w dotyku, dlatego należy systematycznie zapewniać jej właściwą dawkę nawilżenia. Nie wolno też zapominać o jej starannym oczyszczaniu.

- Równie istotna jest ogólna higiena, mająca na celu odciążenie skóry. Warto pamiętać o dokładnym demakijażu, pozwalającym pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które mogą zaszkodzić cerze. Polecam też stosowanie nawilżających mgiełek bądź wody termalnej w sprayu, takie produkty doskonale sprawdzają się podczas upałów, pozwalają też uniknąć nieprzyjemnych skutków działania klimatyzacji na naszą skórę - radzi doświadczony dermatolog. Dodaje też, że nie bez znaczenia pozostaje stan klimatyzatorów, których używamy na co dzień. Warto pamiętać o regularnym serwisie takich urządzeń, polegającym na wymianie filtrów i dokładnym czyszczeniu ich wnętrza.

Ochrona przeciwsłoneczna i nawodnienie organizmu

Dla kondycji naszej skóry równie ważna jest ochrona przed słońcem. Zdaniem eksperta, w sezonie letnim przesuszona przez klimatyzację cera może być dodatkowo obciążona działaniem promieni słonecznych. Po kremy z filtrem powinniśmy sięgać przez cały rok, ale podczas upałów pozwalają one uniknąć widocznego pogorszenia stanu skóry.

Zdrowy wygląd cery uzależniony jest także od tego, w jaki sposób dbamy o nasz organizm od środka. Latem powinniśmy pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody mineralnej na dobę, a także, jak najczęściej sięgać po świeże, soczyste owoce i warzywa. Pozwala to nawodnić skórę od wewnątrz i wspierać jej odporność, gdy narażamy ją na szkodliwe działanie klimatyzacji.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Pielęgnacja skóry dla leniwych

Autor: Magdalena Brzezińska

Pozostałe wiadomości