Pielęgnacja twarzy i ciała

Obiecujący składnik kosmetyczny, czyli roślinny zamiennik retinolu

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:

Od lat niezwykle popularnym składnikiem kosmetycznym jest retinol. Ma on wiele dobroczynnych właściwości, choć w początkowej fazie stosowania uwrażliwia skórę i pogarsza jej wygląd. Teraz odkryto jego roślinny zamiennik. Czy bakuchiol jest lepszy?

Zalety bakuchiolu

Bakuchiol jest roślinnym odpowiednikiem retinolu, który działa odmładzająco na naszą skórę. To związek chemiczny, należący do terpenofenoli. Pozyskiwany jest z rośliny Psoralea Coryfolia, która stosowana jest w medycynie chińskiej oraz indyjskiej na wszelkiego rodzaju problemy skórne między innymi.

Będzie miał bardzo szerokie spektrum działania, zaczynając od działania odmładzającego na skórę i spłycającego zmarszczki. (...) To działanie przeciwstarzeniowe jest faktycznie bardzo wyraźne . Poza tym będzie on działał także na melanocyty, czyli komórki barwnikowe skóry. Sprawdzi się także dla pań, które mają problem z kolorytem skóry , które mają problem z przebarwieniami i chciałyby właśnie te problemy rozwiązać. Będzie on także działał stymulująco na produkcję kolagenu oraz elastyny i hamował ich rozkład w naszej skórze

- wyjaśniła w Dzień Dobry TVN farmaceutka i prowadząca program "Niezły skład" na TVN Style, Justyna Obolewicz.

Czy bakuchiol jest lepszy niż retinol?

Bakuchiol ma kompletnie inną budowę chemiczną niż retinol, natomiast jest on funkcjonalnym analogiem retinolu. Oznacza to, że ma on takie samo działanie. Warto jednak wspomnieć o różnicach. Retinol bowiem może wywoływać podrażnienie skóry, zaczerwienienie, łuszczenie. A bakuchiol?

W badaniach pokazano, kiedy były porównywane testy retinolu i bakuchiolu, że tak jak retinol takie niepożądane działanie może wykazywać, tak bakuchiol nie wykazywał takiego działania . Czyli dla pań, które mają skórę bardziej wrażliwą, skłonną do podrażnień, u których retinol wywołał tego rodzaju podrażnienie i reakcje niepożądaną skóry, bakuchiol takich reakcji nie powodował

- wyjaśniła farmaceutka.

Justyna Obolewicz dodała także, że niestety bakuchiol nie jest jeszcze dobrze przebadany, jednak wyniki tych badań, które już się odbyły, są niezwykle obiecujące.

Dzień Dobry TVN

Proste sposoby na naprawę kosmetyków. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości