Koronawirus

Ponad milion zakażeń. Polska 13. krajem na świecie z rekordową liczbą przypadków COVID-19

Koronawirus

sinology/Getty Images

4 marca potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. 2 grudnia liczba zarażonych COVID-19 od początku epidemii w Polsce przekroczyła milion. Przypominamy, jak krok po kroku rozwijała się pandemia w naszym kraju.

Resort zdrowia 2 grudnia poinformował o 13 855 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie od początku epidemii w Polsce wykryto 1 013 747 przypadków COVID-19. Zmarło zaś 18 208 osób. Do tej pory granicę miliona zakażeń przekroczono w 12 krajów na świecie. Polska jest 13.

Pierwszy przypadek COVID-19 w Polsce

Pierwszy przypadek zakażenia COVID-19 potwierdzono 4 marca u pacjenta Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, który wrócił do Polski autokarem z Niemiec. Natomiast 12 marca zmarła w Polsce pierwsza osoba z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Była to 57-letnia kobieta z Poznania. Niedługo potem rząd wprowadził radykalne obostrzenia dotyczące życia społecznego i gospodarki. Przypominamy, że 25 marca liczba zakażonych COVID-19 w Polsce przekroczyła już 1000 osób.

Rozwój pandemii w Polsce

Przez wiosnę był nakaz wychodzenia z domów. Większość miejsc publicznych - pozamykana. 22 kwietnia w Polsce było już ponad 10 tys. zarażonych. Wraz z nadchodzącym latem stopniowo uruchamiano plan odmrożenia gospodarki. Na czas wakacji na chwilę Polacy wrócili do względnej normalności. Wciąż obowiązywał reżim sanitarny, ale można było np. udać się na urlop. Liczba przypadków koronawirusa utrzymywała się na podobnym poziomie.

Druga fala COVID-19 w Polsce

Ponowny wzrost zakażeń miał miejsce we wrześniu. Przywrócono wówczas większość obostrzeń z wiosny. Początkowo wprowadzano restrykcje, różnicując je w zależności od podziału na strefy zielone, żółte i czerwone. Później cała Polska stała się czerwoną strefą. W październiku i listopadzie byliśmy świadkami wzrostu dobowego zakażeń COVID-19. Niechlubny rekord padł 7 listopada. Odnotowano wówczas 27 tys. 875 zachorowań. Natomiast 25 listopada na COVID-19 zmarły 674 osoby. To najwięcej od początku pandemii w naszym kraju.

Milion zakażeń w Polsce

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 2 grudnia liczba wszystkich zakażeń w Polsce przekroczyła milion. W praktyce oznacza to, że jesteśmy obecnie na 13 miejscu na świecie pod względem wszystkich potwierdzonych przypadków koronawirusa. Suma wszystkich zachorowań na świecie zbliża się do 65 milionów.

Zobacz też:

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 2 grudnia - 13 855 nowych zakażeń

WHO ostrzega przed koronawirusem na nartach: "Prosimy kraje, by bardzo uważnie przyjrzały się zagrożeniom"

Przy świątecznym stole w dobie pandemii. Ile osób może spędzić z nami Boże Narodzenie? Adwokat: "Mamy absurd"

Zobacz wideo: Pierwszy w Polsce przeszczep płuc u pacjenta z Covid-19

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: wiadomosci.onet.pl/TVN 24

Pozostałe wiadomości