Koronawirus

Czy kobiety w ciąży powinny nosić maseczki? Odpowiada ekspert

Koronawirus

Od początku pandemii zadajecie nam pytania na temat koronawirusa, na które później odpowiadamy na antenie, prosząc o merytoryczne wsparcie eksperta. Tym razem wątpliwość dotyczyła tego, czy kobiety w ciąży powinny nosić maseczki.

Czy noszenie maseczki przez kobiety w ciąży szkodzi dziecku?

Koronawirus, mimo powolnego odmrażania gospodarki, wciąż budzi masę pytań. Tym razem zwróciła się do nas ciężarna czytelniczka.

Jestem w ciąży. Położna poinformowała mnie, żebym nie nosiła maseczki, ponieważ bardziej szkodzę dziecku i sobie z powodu niedotlenienia, tym bardziej, że koronawirus nie zagraża dziecku w łonie matki. Czy to prawda?

- zapytała.

Na to pytanie odpowiedział dr Grzegorz Południewski, specjalista położnictwa i ginekologii.

Z mojego punktu widzenia noszenie maseczek przez kobiety ciężarne oczywiście utrudnia oddychanie i wymianę tlenową, dlatego jeśli mamy podpartą przeponę i mamy zmiany oddechowe związane z ciążą zaawansowaną, to noszenie maseczek rzeczywiście może utrudniać funkcjonowanie. Każda ciężarna, która czuje, że brakuje jej oddechu i ma trudności z oddychaniem, powinna zwrócić się do swojego lekarza, który niewątpliwie wypisze jej zaświadczenie, że może chodzić bez maseczki. Mimo wszystko sugerowałabym, żeby w miejscach publicznych, szczególnie tam, gdzie możemy potencjalnie zarazić się od osób nieznajomych koronawirusem, te maseczki nosić

- powiedział dr Południewski.

Od 10 października cała Polska w żółtej strefie

Od soboty 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Ma to związek ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19 w Polsce. Jakie zasady będą nas obowiązywać?

Jak mówił szef rządu, jesienią druga fala epidemii dotarła do Polski i musimy się zmierzyć z nią w sposób zdecydowany, kategoryczny, ale korzystając z doświadczeń, które nabraliśmy.

Dlatego rząd wprowadza zasady ze stref żółtych na terytorium całego kraju.

Oznacza to, że mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w środkach komunikacji miejskiej, w różnych miejscach

- podkreślił premier.

Zobacz także:

Premier znosi kolejne obostrzenia - otwarcie kin, możliwość organizowania wesel i brak obowiązku noszenia maseczek. Od kiedy?

Ekspert o testach na koronawirusa w łódzkich przedszkolach: „Dają niewiarygodne wyniki dodatnie”

Czy alergia zwalnia nas z obowiązku noszenia maseczki? Prawnik rozwiewa wątpliwości

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości