Gwiazdy

Muzycy z Top One byli pionierami polskiego disco. "Zdarzały się staniki na scenie"

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
R. Męczykalski, M. Malinowski
Top One – pionierzy polskiego disco
Dzień Dobry TVNTop One – pionierzy polskiego disco

Top One to zespół, który powstał w 1986 roku. Wykonuje muzykę disco i eurodance. Od początku istnienia grupy wokalistą jest Paweł Kucharski. Na przełomie lat 80. i 90. muzycy zdobyli ogromną popularność. Jak wspominają dawne czasy?

Historia grupy Top One

Top One zaistniał medialnie w 1989 roku dzięki piosence "Ciao Italia", która trafiła na listę przebojów Polskiego Radia i zwyciężyła plebiscyt "Lata z radiem" w 1990 r. Grupa komponowała swoje pierwsze utwory w Domu Kultury w warszawskim Ursusie.

- Ojciec Pawła powiedział, że to będzie taki zespół, który będzie grał na weselach, żeby sobie zająć czas rozrywkowo. Nigdy nie spodziewaliśmy się, że za kilka miesięcy trafi w taką niszę i ludzie to chwycą - opowiadał Bogusław Łopuszyński, pierwszy opiekun zespołu Top One.

Jak muzycy wspominają lata 90., kiedy byli u szczytu popularności?

- Było bardzo fajnie. Zdarzały się staniki na scenie - powiedział Dariusz Zwierzchowski z Top One.

- Zdarzało się nie raz, że dostawałem pouczenie zamiast mandatu 500 zł - przyznał Paweł Kucharski, wokalista.

Sala Kongresowa w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie jest dla Top One bardzo ważnym miejscem. - Zrodził się wtedy pomysł, aby zorganizować wielki koncert w Sali Kongresowej, składający się z wykonawców, którzy pojawili się jak grzyby po deszczu: Bayer Full, Boys, Classic, Zenek Martyniuk i inne tego typu zespoły. Było ich mnóstwo - podkreślił Kucharski.

Marcin Miller, lider grupy Boys, nie ma wątpliwości, że Top One był pionierem w świecie polskiej muzyki rozrywkowej - Miał bardzo duży wpływ na rozwój muzyki disco polo, aczkolwiek dla mnie to była gwiazda muzyki disco - stwierdził Miller.

Top One i Aleksander Kwaśniewski

W 1995 roku zespół Top One został zaangażowany w kampanię prezydencką Aleksandra Kwaśniewskiego. Stworzyli wówczas piosenkę pt. "Ole Olek!".

- Prawybory były we wrześniu i to wtedy właśnie powstał ten teledysk do "Ole Olek!". Sami sztabowcy wyliczyli, że piosenka dodała Kwaśniewskiemu 19 proc. - wspominał wokalista Top One.

- Wizerunek Aleksandra Kwaśniewskiego tworzony m.in. przez tę piosenkę był wizerunkiem nowoczesnego polityka z innej epoki, innego czasu, takiego lepszego, bardziej europejskiego - tłumaczył Konrad Piasecki, dziennikarz.

Obecnie w skład skład zespołu Top One wchodzą trzy osoby. Darek Zwierzchowski, instrumentalista i klawiszowiec, na co dzień prowadzi punkt ksero. Robert Gołaszewski oprócz działalności w grupie zajmuje się zawodowo realizacją dźwięku. Wokalistą od samego początku niezmiennie jest Paweł Kucharski. Muzycy intensywnie pracują na nowym materiałem, by w przyszłości wydać kolejną płytę.

- Mamy grono fanów, którzy nam bardzo kibicują. Są dwa fankluby, to bardzo miłe - nie ukrywał Robert Gołaszewski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: R. Męczykalski, M. Malinowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości