Gwiazdy

Orina Krajewska o sposobach na odporność: "Praca nad zdrowiem powinna być kompleksowa"

Gwiazdy

Aktualizacja:

Orina Krajewska to zdolna aktorka oraz piękna kobieta, która promuje i wspiera zintegrowane podejście zarówno do zdrowia, jak i choroby. Zainspirowana filozofią życia swojej mamy Małgorzaty Braunek realizuje jej testament. W jaki sposób? O tym opowiedziała naszemu reporterowi.

Orina Krajewska a medycyna holistyczna

Orina Krajewska spotkała się z Piotrem Wojtasikiem w pracowni, która służy jej rodzinie od wielu lat. Ostatnio miejsce to ma dodatkową funkcję, a mianowicie jest "pracownią zdrowotną". Aktorka bowiem jest prezeską fundacji "Bądź" i interesuje się medycyną integralną. To ostatnio temat bardzo na czasie.

- Myślę, że coraz bardziej i bardzo bardzo się z tego cieszę. To się wiąże nierozerwanie z holistycznym podejściem do zdrowia, które mówi o tym, że praca nad zdrowiem powinna być kompleksowa i powinna dotykać wielu obszarów - wyjaśniła Orina w Dzień Dobry TVN.

W ten sposób realizuje to, w co wierzyła i czym kierowała się w życiu jej mama, Małgorzata Braunek. Była pasjonatką jogi i kochała medytować.

- Moja mama była osobą bardzo świadomą zdrowotnie, chociaż holistyczne hasło nie towarzyszyło nam wcale, ani medycyna integralna absolutnie nam nie towarzyszyła. Nie było po prostu takiej świadomości w Polsce. To się dopiero zaczęło kilka lat temu , kiedy zaczęliśmy szukać takich źródeł pomocy, kiedy moja mama zachorowała. Okazało się, że na Zachodzie to dopiero pączkuje i wprowadzenie tego do Polski to jest ciężka praca ostatnich kilku lat - wyznała aktorka.

Prawidłowe oddychanie

Orina jakiś czas temu wydała książkę, która jest zbiorem kilkunastu rozmów przeprowadzonych z wybitnymi specjalistami reprezentującymi różne dziedziny związane ze zdrowiem człowieka - od medycyny konwencjonalnej, przez wschodnią, ziołolecznictwo, leczenie dietą i ruchem, po psychologię oraz duchowość. Podczas pracy zgromadziła całkiem sporą wiedzę, tworząc przewodnik dla tych, którzy chcą dbać o siebie i swoich bliskich . Sama również kieruje się tym w swoim życiu.

- Staram się usiąść zawsze, znaleźć tych kilka chwil na kilka świadomych oddechów i przeprowadzić proste ćwiczenie (...) kładąc ręce na żebrach. Oddech przez nos jest o wiele wolniejszy niż ten przez usta i jeszcze ma takie swoje niesamowite działanie - tłumaczyła Orina Krajewska.

Dlaczego jest to takie ważne?

- Prawidłowa droga oddychania u osób zdrowych to zawsze przez nos. Aż 70 proc. zanieczyszczeń i patogenów jest w stanie nos zatrzymać . Kluczowy czynnik to jest tlenek azotu. Tlenek azotu jest produkowany w zatokach przynosowych i jest to substancja, która ma działanie wirusobójcze, bakteriobójcze, bakteriostatyczne - wyliczała lek. med. Elżbieta Dudzińska.

Kulinarne sposoby Oriny Krajewskiej

Aktorka nie pija zwykłej kawy. Jak sprawić, by ten gorący napój był dla nas zdrowszy?

- Dodajmy kardamonu, cynamonu i imbiru. Nie dość, że poprawi się aromat tej kawy, no to jeszcze ona będzie mniej zakwaszająca, lżejsza dla żołądka - zdradziła artystka.

Poleca również jedzenie jaglanki. Z jakiego powodu?

- Kasza jaglana z prosa, najbardziej pradawnego zboża, jest zasadotwórcza, czyli będzie odkwaszać organizm i jest bezglutenowa. Oprócz tego ma też krzemionkę. Na włosy, skórę i paznokcie krzem jest bardzo ważny - wyjaśniła w naszym programie psychodietetyk, Kornelia Wastergaard.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Piotr Wojtasik

Pozostałe wiadomości