Gwiazdy

Klasyki amerykańskiego kina, czyli co warto obejrzeć jeszcze raz?

Gwiazdy

Kultowe filmy starego Hollywood. W wolnym czasie warto wrócić do nieśmiertelnych tytułów z kanonu światowego kina. Które produkcje warto sobie przypomnieć? Ania Wendzikowska przedstawia kilka swoich propozycji.

Jesteś fanem dobrego kina? Podpowiadamy, do których filmów warto wrócić i które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Oto produkcje z udziałem arystokracji hollywoodzkich aktorów.

Klasyki amerykańskiego kina

„Casablanca”

Historia miłosna, która rozgrywa się w Casablance w 1942 roku. Rick Blaine spotyka swoją dawną miłość, Ilsę. On jest właścicielem nocnego klubu, ona żoną działacza czechosłowackiego ruchu oporu. Bohater staje przed dylematem moralnym, czy pomóc mężowi swojej byłej kochanki, do której nadal coś czuje.

Jest to film, który moim zdaniem przynajmniej raz w życiu zobaczyć trzeba. Z tego filmu pochodzi wiele kultowych zdań, które do tej poru powtarzamy, chociażby: »To może być początek pięknej przyjaźni« lub »Zawsze będziemy mieli Paryż«

- rekomenduje Anna Wendzikowska.

„Przeminęło z wiatrem”

Bogata i rozpieszczona Scarlett O'Hara wikła się w związek z Rhettem Butlerem. „Przeminęło z wiatrem” to epopeja filmowa, która trwa 3 godziny i jest adaptacją powieści Margaret Mitchell. Film zdobył 8 Oscarów.

Film był nieprawdopodobnym sukcesem komercyjnym i podobał się też krytykom. Przez wiele lat, podobno, nawet gdyby uwzględnić inflację do tej pory jest filmem, który zarobił najwięcej pieniędzy

- wyjaśnia Ania.

„Śniadanie u Tiffany’ego”

Komedia z 1961 roku. „Śniadanie u Tiffany’ego” to przede wszystkim kultowa rola Audrey Hepburn. Film jest lekką adaptacją książki Trumana Capoty. Paul Varjak, początkujący pisarz wprowadza się do eleganckiej kamienicy w Nowym Jorku. Jego sąsiadką jest piękna Holly, która żyje na koszt bogatych adoratorów.

Audrey Hepburn powiedziała, że to była jej najtrudniejsza rola, ponieważ jest introwertyczką, a tutaj musiała zagrać totalną ekstrawertyczkę, wesołą, uśmiechniętą i zabawiającą wszystkich

- opowiada Anna Wendzikowska.

Hollywoodzkie produkcje dla całej rodziny

„Pół żartem, pół serio”

Dwóch mężczyzn, uciekając przed gangsterami, przebiera się za kobiety i przyłącza do damskiego zespołu jazzowego. Tam poznają Sugar Kane Kowalczyk – w tej roli Marilyn Monroe i zaczynają rywalizować o jej względy.

Ten film spowodował, że krytycy zaczęli mówić, że Marilyn Monroe poza tym, że jest ikoną i seksowną kobietą, ma też nieprawdopodobny talent aktorski i komediowy

- zdradza Ania.

„Czarnoksiężnik z krainy Oz”

Film z 1939 roku, który zachwyca efektami specjalnymi, historią i muzyką. Historia Dorotki – w tej roli Judy Garland, która za kolorową tęczą rozpoczyna swoją przygodę w magicznej krainie Oz. Produkcja zdobyła 2 Oscary, 17 innych nagród i 11 nominacji.

Absolutnie niesamowita historia, która do tej pory jest jedną z najbardziej kultowych, łącznie z tym, że Watykan ją poleca, jako jedną z tych, które najlepiej promują wartości rodzinne i wartości religijne

- dodaje dziennikarka.

„Dźwięki muzyki”

Familijny musical z 1965 roku. Historia guwernantki, która przyjeżdża do domu emerytowanego żołnierza po śmierci jego żony. Maria – w tej roli Julie Andrews, zaczyna opiekować się jego siedmiorgiem dzieci. Wnosi do domu miłość, muzykę i uczucie.

Jest w stanie zawładnąć sercami dzieci, a później sercem kapitana von Trappa. Uwielbiam ten film, piosenki do tej pory pamiętam

- opowiada Ania Wendzikowska.

Psychologiczne rozgrywki

„Dwunastu gniewnych ludzi”

Dramat sądowy z 1957 roku w reżyserii Sidneya Lumeta. Historia dwunastu przysięgłych, którzy mają wydać wyrok w procesie o morderstwo. Oskarżonym jest młody chłopak, któremu postawiono zarzut zabicia swojego ojca. Jeden z członków ławy ma jednak wątpliwości co do jego winy.

Film ciekawie pokazuje, w jaki sposób działa amerykański system sądownictwa

- skomentowała Anna Wendzikowska.

Zobacz też:

Komedie romantyczne, które trzeba obejrzeć. Propozycje na idealny wieczór we dwoje

Puszczacie dzieciom bajki? Wybierajcie te, które przekazują ważne i pouczające treści

Kinowe hity w Twoim domu. Oto propozycje Ani Wendzikowskiej na rodzinny seans filmowy

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Jola Marat

Pozostałe wiadomości