Gwiazdy

Joanna Fiodorow po zdobyciu wicemistrzostwa świata: "Moje życie nabiera tempa po trzydziestce"

Gwiazdy

Joanna Fiodorow to polska lekkoatletka specjalizująca się w rzucie młotem, olimpijka z Londynu 2012 i Rio de Janeiro 2016. Podczas mistrzostw świata w Katarze zdobyła srebrny medal i pobiła rekord życiowy. O swojej karierze sportowej i dużym sukcesie Asia opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Joanna Fiodorow pochodzi z Augustowa. Sportem zajmowała się już od zerówki.

Byłam dzieckiem, które nie usiedziało w domu.

- wspomina Asia.

Najpierw trenowała baseball i to właśnie w tej dyscyplinie zdobyła swój pierwszy medal mistrzostw Polski. Po zerwaniu z tym sportem została zawodniczką UKS Technik i pod okiem Bogusława Sowóla zajęła się lekkoatletyką. W klubie biegała na 200 i 300 metrów przez płotki, pchała kulą i rzucała oszczepem. Nie stroniłam też od piłki ręcznej, piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. Po gimnazjum podjęła decyzję, że będzie specjalizowała się w rzucie młotem.

>>> Zobacz także:

Rzut młotem

W 2010 roku zdobyła brązowy medal w mistrzostwach Polski seniorów. Rok potem była już wicemistrzynią naszego kraju. W tym samym roku odniosła pierwszy duży sukces na arenie międzynarodowej - na młodzieżowych mistrzostwach Europy, które odbywały się w Ostrawie zdobyła srebrny medal.

W kolejnych mistrzostwach Polski została pięć razy tytuł wicemistrzyni naszego kraju oraz dwa brązowe medale.

Joanna Fedorow może się również pochwalić srebrem i brązem zdobytymi podczas Uniwersjad w 2015 i 2017 roku, a także brązem mistrzostw Europy 2018.

Sukces w Doha

Ostatnie mistrzostwa świata w Katarze okazały się dla Asi bardzo szczęśliwe. 28 września nie tylko zdobyła srebrny medal (zawody wygrała Amerykanka DeAnna Price), ale także ustanowiła swój życiowy rekord (76,35 m) już w pierwszej próbie i tym samym pobiła swój najlepszy rezultat o 1,26 m.

Nie pamiętam tego rzutu.

- przyznała lekkoatletka.

Srebrny medal zdobyty w Doha jest obecnie największym sukcesem w jej karierze sportowej. Asia postanowiła go dedykować swojemu tacie, który zmarł trzy lata temu, kiedy brała udział w eliminacjach podczas mistrzostw Europy w Amsterdamie.

Obecnie lekkoatletka przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich w Japonii i temu teraz podporządkowuje swoje życie sportowe.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości