Gwiazdy

Ellen Kuras. Słynna operatorka filmowa ma polskie korzenie!

Gwiazdy

Aktualizacja:

Trwa Festiwal Kina Niezależnego. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z Ellen Kuras, znaną operatorką Hollywood, która na co dzień pracuje z największymi gwiazdami. Okazuje się, że do naszego kraju ma szczególny sentyment...

Najlepsza operatorka w Hollywood

Ellen Kuras jest znakomitą operatorką, autorką zdjęć dokumentalnych, hitowych filmów fabularnych takich jak np. "Blow" z Johnym Deepem.

Ellen pracuje na co dzień z gwiazdami wielkiego formatu jak choćby George Clooney czy Kate Winslet Jak się z nimi współpracuje?

To są wspaniali ludzie, bardzo ich szanuję. George Clooney jest zaangażowany w sprawy społeczne i polityczne, nie boi się mówić głośno tego co myśli. Podobnie jak Kate Winslet, z którą często rozmawiam.

Polskie korzenie

Okazuje się, że Ellen Kuras ma polskie korzenie od strony swojego ojca, a jej nazwisko brzmiało przed laty „Kuraś”.

Ellen chciała nawet studiować w łódzkiej filmówce, jednak ze względu na ówczesną, trudną sytuację polityczną w Polsce (był to rok 1981, czas stanu wojennego), nie mogła tu przyjechać.

Ogromna szkoda, bo w tamtym czasie była to najlepsza szkoła filmowa na świecie.

-przyznała Ellen.

Co więcej, Amerykanka przez jakiś czas uczyła się języka polskiego. W jej domu w Stanach Zjednoczonych jej babcia mówiła tylko po polsku.

>>> Zobacz też: Trwa Festiwal Kina Niezależnego. Marcin Sawicki spotkał się z Julią Gniadecką.

>>>Kasia Smutniak o filmie "Słodki koniec dnia". XII edycja OFF Camera wystartowała.<<<

XII edycja festiwalu

Publiczność z całego świata w ramach filmowej majówki koncentruje się na kinie niezależnym. To odważne treści, które stawiają na fascynujące historie, podejmujące także trudne społeczne i kulturowe problemy.

Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową - sto tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe Jury.

Istotnym elementem programu jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w których najlepsze rodzime produkcje ostatniego sezonu walczą o Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości trzystu tysięcy złotych.

Impreza przyciąga najbardziej gorąca nazwiska ze świata filmu i serialu.

Festiwal organizuje również szereg warsztatów, wykładów, dyskusji, związanych zarówno z pokazywanymi filmami i konkretnymi sekcjami, jak i branżowe spotkania.

Projekcje odbywają się w małych, studyjnych kina, nawiązując do tradycji dyskusyjnych klubów filmowych, obecnie nieco już zapomnianej.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości