Gwiazdy

Biologiczna Bzdura Roku 2020 przyznana. Na podium Edyta Górniak i Kaja Godek

Gwiazdy

Edyta Górniak

Na blogu "To tylko teoria" po raz kolejny przyznano statuetkę "Alternatywnej Zięby". Biologiczna Bzdura Roku 2020 mogła być tylko jedna, choć ostatnie miesiące obfitowały w wiele nieprawdziwych stwierdzeń dotyczących między innymi pandemii.

Biologiczna Bzdura Roku 2020

Biologiczna Bzdura Roku to już niepisana tradycja w polskim Internecie. Nominowanych do tego mało zaszczytnego rankingu wyłania Łukasz Sakowski – biolog i autor bloga "To tylko teoria". W głosowaniu internauci wybierają osoby publiczne, które błysnęły najbardziej absurdalnymi wypowiedziami z dziedzin biologii, chemii, medycyny, dietetyki i psychologii. Tych nie brakowało w ubiegłym roku.

Jak podkreśla pomysłodawca zestawienia, nie chodzi mu o naigrywanie się z gwiazd i polityków.

- BBR nie ma na celu wyśmiewania ani tym bardziej hejtowania nominowanych osób, lecz zwrócenie uwagi na rozpowszechnianie przez znane osoby błędnych czy fałszywych informacji, poglądów i koncepcji z zakresu szeroko pojętych nauk przyrodniczych: od biofizyki po psychologię - czytamy na blogu.

Biologiczna Bzdura Roku dla Kai Godek

W 2020 roku do walki o statuetkę "Alternatywnej Zięby" stanęli między innymi: Anna Lewandowska za teorię o zdrowotnym wpływie gęsiego smalcu, gwiazdy kwestionujące pandemię - Edyta Górniak i Viola Kołakowska czy publicysta Marcin Rola, według którego "na wirusy nie da się robić szczepionek". Kaja Godek była jednak bezkonkurencyjna. Aktywistka otrzymała ponad jedną czwartą wszystkich oddanych głosów za negowanie istnienia orientacji seksualnej.

Tuż za Kają Godek na podium znalazła się Joanna Scheuring-Wielgus i stwierdzenie, że życie płodu zaczyna się w momencie, kiedy bije jego serce. Trzecie miejsce zajęła Edyta Górniak. W ubiegłym roku diwa kilkakrotnie szokowała swoimi wypowiedziami. Łukasz Sakowski nominował ją za tezę o nieprzepuszczalności tlenu przez maseczki ochronne.

W poprzednich latach niechlubne laury przypadły Ewie Kopacz za wypowiedź o rzucaniu przez ludzi kamieniami w dinozaury, Jerzemu Ziębie za stwierdzenie, że dzięki chorowaniu na odrę dzieci są zdrowsze, prof. Dorocie Czajkowskiej-Majewskiej, według której szczepionki zmieniają ludzi w cyborgów oraz portalowi Fronda, gdzie pojawiła się informacja o tym, że robienie znaku krzyża zabija zarazki.

Polski biolog odznaczony przez prezydenta Włoch. Maciej Tarkowski walczy z pandemią koronawirusa

Zobacz też:

Autor: Mateusz Łysiak

Źródło: https://www.totylkoteoria.pl/

Pozostałe wiadomości