Gwiazdy

Antek Pawlicki zaangażowany w ekologiczne uprawy. „Ja na rolnictwie się nie znam, dopiero się go uczę”

Gwiazdy

Antek Pawlicki postanowił spróbować się w nowej roli. Aktor od pewnego czasu działa w ramach rolniczej spółdzielni i zajmuje się ekologicznymi uprawami. O swoim zaangażowaniu i nauce fachu opowiedział w materiale dla Dzień Dobry TVN.

Antek Pawlicki na roli

Antek Pawlicki jest znany z wielu ról serialowych, filmowych i teatralnych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że od jakiegoś czasu zaangażował się w ekologiczne uprawy. Aktor działa w ramach Rolniczej Spółdzielni Ostoja Natury w Tomaszynie pod Olsztynkiem. Szefem produkcji rolnej jest tam Stanisław Suchorski, który zdradził, że w gospodarstwie wykorzystywany jest naturalny nawóz w postaci obornika. Dlaczego Antek Pawlicki zainteresował się taką działalnością? Okazało się, że zachęcił go do tego pomysłodawca i prezes spółdzielni Piotr Ostaszewski.

Sprzedał mi to jako swoją ideę na życie, a ponieważ ja jestem człowiekiem z miasta i aktorem, który nie tworzy żadnej realnej rzeczy, to mi się tym bardziej spodobało to, że to jest takie realne

- wytłumaczył aktor.

Ekologiczne podejście do uprawy

Spółdzielnia stawia na ekologiczne podejście do upraw i walczy z uznaniem tego za zacofanie. Swoją pracą udowadniają, że może to tylko bardziej stymulować myśl technologii rolniczej. W ich gospodarstwie nie brakuje wielu innowacyjnych rozwiązań, o których opowiedział Piotr Ostaszewski.

Mamy tutaj całoroczny uprawowy tunel foliowy, który dodatkowo jest wyposażony w system wymiany ciepła z podłożem, gruntem. To, co my stosujemy, to są pozytywne mikroorganizmy – 90 proc. tych bakterii, które znajdują się w glebie, się nie określiły. One są neutralne. Teraz te nasze pozytywne bakterie mówią im: chodźcie z nami, bądźcie pozytywni. Dzięki temu roślinki rosną

- wytłumaczył prezes spółdzielni.

W prace zaangażowane są osoby posiadające różne zawody. Nie brakuje prawników, architektów, osób z branży rozrywkowej oraz specjalistów z zakresu rolnictwa. Jeden z nich to Tadeusz Rolnik, który jest autorem inicjatywy „Cała Polska piecze chleb”.

Antek Pawlicki i jego nauka rolnictwa

Aktor nie ukrywa tego, że zajęcia w gospodarstwie są dla niego pewnego rodzaju novum.

Ja na rolnictwie się nie znam, dopiero się go uczę

- przyznał wprost.

Aktor pamięta moment z początków swojej pracy w ramach spółdzielni, kiedy to w ubiegłym roku musiał sadzić cebulę. Polegało to na tym, że przez dziurki w foliach biodegradowalnych pojedynczo umieszczał w ziemi każde z warzyw. Antek Pawlicki jest jednym z tych członków spółdzielni, którzy nie mieszkają na miejscu, tylko dojeżdżają, by pomóc. Podkreśla też, że dla niego czas spędzony w gospodarstwie jest wspaniałym oddechem od miejskiego zgiełku.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości