Gwiazdy

Agnieszka Kaczorowska karmi piersią i pije kawę. Fanki są oburzone, a my wyjaśniamy, czy to błąd

Gwiazdy

Agnieszka Kaczorowska

Świat się zmienia, a razem z nim np. macierzyństwo i wytyczne dla matek, które jeszcze 15 lat temu w zasadzie nie mogły nic jeść i pić po porodzie. Dziś stosują się do zupełnie innych zasad, które mają swoje uzasadnienie w badaniach.

Agnieszka Kaczorowska karmi piersią i nie rezygnuje z kawy

Mitów na temat tego, co wolno kobiecie w czasie karmienia piersią, a czego nie wolno, przez lata powstało mnóstwo. To powoduje, że wiele świeżo upieczonych mam gubi się w gąszczu informacji i nie radzi sobie z podejmowaniem wielu decyzji. Sięgając po rady swoich mam i babć, mogą nie wyjść na tym dobrze, bo dawne restrykcje, którym poddawane były kobiety, dziś są już na szczęście nieaktualne.

Agnieszka Kaczorowska niedawno została mamą po raz drugi, więc jej doświadczenie z pewnością jest już większe niż przy pierwszym dziecku. Aktorka i tancerka na bieżąco pokazuje, jak mijają jej dni z dwójką dzieci i mężem, który pomaga i wspiera żonę w trudnym czasie połogu. Agnieszka ma wyjątkowe szczęście, bo jej proces rekonwalescencji przebiega wyjątkowo dobrze, a dzieci pozwalają jej nawet cieszyć się chwilami dla siebie. Taki właśnie moment postanowiła wykorzystać tancerka, informując fanów, że razem z mężem znaleźli czas na wspólne zdjęcie i kawę.

Oprócz słów uznania dla uroczej pary, wiele internautek poczuło się zdezorientowanych, że Agnieszka, jako kobieta karmiąca, decyduje się na spożywanie kofeiny. "To przy karmieniu piersią pije się kawę?", "Kawę? To chyba napój, którego nie powinno się pić podczas karmienia piersią!" - pisały.

Karmienie piersią a picie kawy

Skąd takie podejście kobiet do picia kawy w czasie karmienia piersią? Faktem jest, że dawniej młodym mamom zakazywano niemal wszystkiego, by nie uczulić noworodka. Wynikało to głównie z braku pełnej wiedzy na temat tego, jak powstaje pokarm. Po latach badań okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by kobiety karmiące piersią, mogły sięgać po swoje ulubione dania, a nawet kawę, która często ratuje je po nieprzespanej nocy.

Wystarczy stosować się do pewnych zasad, bo tu ważne jest nie to, czy pić kawę, tylko kiedy i w jakiej ilości. Doskonale wyjaśnia to Agata Aleksandrowicz – fundatorka i wiceprezeska Fundacji Promocji Karmienia Piersią oraz twórczyni portalu Hafija.pl, czyli kompendium wiedzy o karmieniu piersią oraz rodzicielstwie.

- Kawa nie jest przeciwwskazana w czasie karmienia piersią i spożywanie napojów z kofeiną jest dozwolone. Istotne jest natomiast, żeby pamiętać o kontroli ilości i źródła spożywanej kofeiny, bo znajduje się ona nie tylko w kawie – wyjaśnia. - Jeżeli pijecie kawę, inne napoje zawierające kofeinę, jecie czekoladę czy przyjmujecie środek przeciwbólowy, to warto jest policzyć ilość przyjmowanej kofeiny. Nie tylko kofeina z kawy się liczy - podkreśla.

Agata Aleksandrowicz wskazuje także, że "należy unikać przekraczania dziennej dawki kofeiny rozłożonej na jeden dzień w ilości: 5-6 mg/kg masy ciała lub ok. 300 mg dziennie – czyli np. ok. 5 szklanek kawy instant i ok. 2 szklanek kawy naturalnej". Warto wiedzieć, ile kofeiny jest w każdym produkcie, który spożywa karmiąca mama, bo już w samej herbacie z torebki (250 ml) jest 47 g. Dodatkowo, najlepiej kawę wypić bezpośrednio po karmieniu, mając ok. 2-3 godzin do kolejnego.

Wielu rodziców obawia się, że kawa może mieć wpływ na dziecko, powodując jego rozdrażnienie, a nawet bezsenność. Badania prowadzone m.in. w USA nie potwierdzają jednak tezy, jakoby kofeina mogła wywoływać takie zachowania. Trzeba jednak zawsze wziąć pod uwagę stosowanie się do wcześniej wspomnianych zasad i nieprzekraczania dopuszczalnych dawek kofeiny na dzień.

Zobacz także:

Miód przy karmieniu piersią - jego właściwości i przeciwwskazania

Amerykańska celebrytka karmi piersią 5-letnią córkę. W sieci zawrzało. Co na to eksperci?

Ta mama karmi piersią 5-letnie trojaczki: "Jestem zmęczona i wykończona"

Zobacz wideo: Pytanie od widza – szczepienie przeciw COVID-19 a karmienie piersią

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Pozostałe wiadomości