Gorące tematy

Miecz z "Gwiezdnych Wojen" może być twój! W Londynie odbędzie się aukcja słynnych rekwizytów filmowych

Gorące tematy

Aktualizacja:

Strój z "Matrixa", kurtka Jamesa Bonda, kozaki "Pretty Woman" i wiele innych rekwizytów filmowych trafi wkrótce pod młotek. Fani kina z całego świata będą mogli powalczyć podczas internetowych aukcji o kultowe przedmioty z najbardziej znanych produkcji. Nasza reporterka Anna Senkara odwiedziła sklep Pop Store i sprawdziła, ile trzeba zapłacić, żeby stać się właścicielem tych przedmiotów. Ich ceny przyprawiają o zawrót głowy.

Kultowe rekwizyty filmowe na sprzeaż

Już wkrótce fani kina będą mieli szansę stać się właścicielami unikatowych rekwizytów z najbardziej popularnych filmów na świecie. Prop Store, czyli jeden z największych sklepów skupujących filmowe pamiątki, z oddziałami w Los Angeles i Londynie, 1 i 2 grudnia przeprowadzi aukcję internetową.

- Mamy tutaj ponad 900 przedmiotów z ponad 300 filmów i programów telewizyjnych - powiedział w rozmowie z Dzień Dobry TVN Stephen Lane, dyrektor generalny Prop Store.

- Wszyscy z całego świata mogą wziąć udział w aukcji. Będzie streamingowana na żywo przez dwa dni - dodał.

Miecz z "Gwiezdnych Wojen" na sprzedaż

Wśród rekwizytów, które będzie można wylicytować w londyńskiej aukcji jest miecz z "Gwiezdnych Wojen". To jedna z najbardziej pożądanych rzeczy. Jego wartość szacuje się na ponad pół miliona zł.

- Jestem wielkim fanem "Gwiezdnych Wojen". Kolekcjonuje rekwizyty z filmów od ponad 30 lat. Mam tutaj miecz świetlny Obi-Wan Kenobiego z "Zemsty Sithów". Używał go Ewan McGregor w bliskich ujęciach. To ten sam miecz świetlny, który również należał do Obi-Wan Kenobiego w "Nowej Nadziei", jest warty między 80 a 120 tys. funtów - powiedział Stephen Lane w rozmowie z Anną Senkarą.

Błyszczące kozaki Julii Roberts

Na punkcie kozaków z filmu "Pretty Woman" z lat 90. oszalały kobiety na całym świecie. Każda z nich chciała wyglądać jak Julia Roberts. Po latach okazało się, że aktorka miała swoją dublerkę, do której tak naprawdę należało obuwie. Dzięki temu łatwiej było je zdobyć.

- Są zrobione z PCV i bardzo błyszczące. Są warte między 10 a 15 tys. funtów. (...) To ikoniczny look, tak się zaczęła kariera Julii Roberts. Jeden z kolekcjonerów znał dublerkę Julii Roberts, ciągle miała te kozaki - zdradził nam dyrektor generalny Prop Store.

Kapelusz Jokera ze śladami makijażu Jacka Nicholsona

- Pochodzi z produkcji Tima Bartona "Batman". Od wewnątrz widać pozostałości białego makijażu. Makijaż schodził z twarzy Jacka, kiedy filmowali w studyjnych wnętrzach gorących od lamp - opisał kapelusz Jokera Stephen Lane.

"Kurtka" Jamesa Bonda na aukcji w Londynie

Oprócz tego znajdzie się coś także m.in. dla fanów Jamesa Bonda. Kurtka Daniela Craiga to marzenie wielu kolekcjonerów.

- To Daniel Craig prawie we własnej osobie, a właściwie jego strój ze "Skyfall". Ma też oryginalną filmową metkę. Egzaminowali Bonda cały czas w tym kostiumie. Jest warty pomiędzy 15 a 20 tys. funtów - dowiedziała się nasza reporterka Anna Senkata.

Pod młotek trafi także kompletny kostium Keanu Reevesa z "Matrix Reaktywacja", kurtka Mavericka, czyli Toma Cruise'a z "Top Gun", czy Kurtka Brada Pitta z filmu "Fight Club". Szacuje się, że zyski z aukcji mogą wynieść 4,4 mln funtów (ponad 22 mln zł).

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Anna Senkara

Pozostałe wiadomości