Gorące tematy

Czy osobie, która odwiezie seniora na szczepienie, przysługuje dzień wolny? Odpowiada prawnik

Gorące tematy

Aktualizacja:

Szczepienie przeciw COVID-19 wywołuje wiele pytań. Część z nich dotyczy kwestii organizacyjnych. Czy komuś, kto pomógł seniorowi w dotarciu do punktu szczepień, przysługuje dodatkowy dzień urlopu? Wątpliwości rozwiewa adwokat Eliza Kuna.

Czy osobie, która odwiezie seniora na szczepienie, przysługuje urlop

Kilka tygodni temu w Polsce rozpoczął się program szczepień. W pierwszej kolejności szczepionki przyjmują pracownicy ochrony zdrowia, służby mundurowe oraz seniorzy. Starsze osoby bardzo często mieszkają same i potrzebują pomocy w dostaniu się do punktu szczepień. W związku z tym jeden z naszych widzów przysłał pytanie:

- Mój brat mieszka z naszym tatą. Jest jedynym sprawnym kierowcą, który może zawieść ojca na szczepienie. Czy osobie, która odwiezie seniora na szczepienie, przysługuje dzień wolny od pracy? - zastanawia się widz.

Zasiłek zamiast dnia wolnego

Z samego faktu odwiezienia seniora na szczepienie nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny - wyjaśnia adwokat Elia Kuna.

- Pamiętajmy o zasiłku opiekuńczym, który państwo przyznaje domownikom osób starszych, które nie są zdalne to samodzielnej egzystencji. W przypadku opieki nad taką starszą osobą przysługuje nam 14 dni zasiłku opiekuńczego. W razie skorzystania z tego prawa, otrzymamy za taki dzień 80 procent wynagrodzenia - dodaje prawniczka.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce zaraz po świętach Bożego Narodzenia. W pierwszej kolejności antidotum otrzymali pracownicy ochrony zdrowia. Następnie podano je seniorom. Szczepienia osób po 70. i 80. roku życia wystartowały 25 stycznia.

Po osobach starszych szczepienia otrzymają osoby przewlekle chore, pracownicy służ mundurowych oraz nauczyciele. Do tej pory Polska otrzymała trzy preparaty - od firmy Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości