Gorące tematy

Jakie tajemnice skrywa samochód Stanisława Lema? "Gdyby nie II wojna światowa zostałby inżynierem"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Trwa rok Stanisława Lema. Z tej okazji pod studiem Dzień Dobry TVN pojawił się samochód Mercedes klasy S, którym przez 25 lat jeździł pisarz. W tym roku świętujemy także 100 urodziny Lema, z tej okazji odbywa się we wrześniu Festiwal Bomba Megabitowa w Krakowie.

Rok Stanisława Lema

Przy okazji świętowania Roku Stanisława Lema warto wspomnieć o tym, że uwielbiał samochody. Naprawiał je, ścigał się nimi i o nich pisał. Auto, które zostało pokazane w programie Dzień Dobry TVN, zakupił w Berlinie w 1980 roku, służyło Lemowi aż do śmierci.

- Lem od zawsze był fanem motoryzacji i gdyby nie II wojna światowa, pewnie zostałby wynalazcą i inżynierem. Tak naprawdę pisarza Lema zawdzięczamy horrorowi II wojny światowej. Nawet jak się dziś otwiera korespondencję Mrożka i Lema, a więc gigantów polskiej literatury, to oni tam głównie o samochodach piszą - powiedział Szymon Kloska, kurator Roku Lema.

100 urodziny Stanisława Lema

Urodziny w tym roku przeobraziły się w gigantyczną imprezę, jaką jest Festiwal Przyszłości: Bomba Megabitowa. Potrwa od 10 do 14 września w Krakowie.

- Samochód jest symbolem urodzin Lema od bardzo dawna. Natomiast te są wyjątkowe, bo jesteśmy w Roku Lema. W trakcie Festiwalu będziemy rozmawiać o hejcie, mowie nienawiści, o tym, co nas niszczy, bo Lem mówił o człowieku - zdradził Dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu S. Lema.

W trakcie festiwalu będą atrakcje dla najmłodszych, ale też dla dorosłych. Będzie można wziąć udział także w spotkaniu ze wszystkimi tłumaczami Lema. Dzieła autora tłumaczone były na ponad 40 języków.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Magda Gessler oczami córki z okazji urodzin. Jak zmieniła się przez lata? "Najbardziej kocham jej dziewczęcość"

Edyta Pazura krytycznie o zachowaniu współczesnych mężczyzn: "Dziwne to czasy"

Katarzyna Bujakiewicz w bikini biega po plaży. Fani: "Ten film powinien być na receptę"

Autor: Daria Pacańska

Pozostałe wiadomości