Stanisław Lem

    Stanisław Lem

    15 lat temu zmarł Stanisław Lem - pisarz, futurolog, filozof, poruszający w swojej twórczości kwestie natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, sprzedały się w ponad 40 mln egzemplarzy. Był nominowany do literackiej nagrody Nobla, w kraju odznaczony Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem. Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.

    Pod koniec listopada 2020 r. Sejm RP przyjął uchwałę o tym, by 2021 był rokiem Stanisława Lema. We wrześniu przypada bowiem 100. rocznica urodzin najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jakie atrakcje zaplanowane są w związku z obchodami? O tym opowiedzieli nam dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema oraz Wojciech Zemek, sekretarz pisarza.

    Jego IQ wynosiło 180 . Filozof, pisarz, etyk, humanista, futurolog i o czym mało kto wie, że także ... ginekolog. Podobno nawet przyjmował porody. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Łukasz Radwan, który 2 października odebrał wyjątkowe wyróżnienie. Jakie? Zobaczcie.

    Tylko u nas: prawdziwa gwiazda - Kylie Minogue - o tym przed kim tłumaczy się ze swoich seksownych klipów. Miał 170 IQ, nie lubił podróży, a mimo to jego nazwisko zna cały świat. Odwiedzamy królestwo Stanisława Lema. A na koniec w Dzień Dobry TVN Halina Mlynkova z narzeczonym Leszkiem Wronką o chwilach, które umacniają związek. Bądźcie z nami w sobotę od 8:30! Zapraszają Kinga Rusin i Bartosz Węglarczyk.