Gorące tematy

Za nami pierwsze upały. W 12 województwach ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Gorące tematy

Aktualizacja:
Baris Seara/Getty Images

Na terenie 12 województw prognozowany jest trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach - wynika z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL). Małe zagrożenie pożarowe prognozowane jest jedynie w centralnej części województwa mazowieckiego, śląskiego i podkarpackiego.

Zagrożenie pożarowe w polskich lasach

Z mapy zagrożenia pożarowego lasów opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) wynika, że w poniedziałek najwyższy poziom zagrożenia pożarowego prognozowany jest w lasach w przeważającej części województw: zachodniopomorskiego, podlaskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i łódzkiego, a także w części województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

W pozostałej części kraju prognozowane jest głównie średnie zagrożenie pożarowe. Wyjątkiem są centralne części województw: mazowieckiego, śląskiego i podkarpackiego, gdzie prognozuje się zagrożenie małe.

Fala upałów w Polsce. Czy grożą nam pożary?

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Zobacz też:

Eksperci określili, ile dni przed i po szczepieniu przeciw COVID-19 nie można pić alkoholu. Wiele osób nie będzie zadowolonych

Porwał i zamordował 11-latka. Ojciec Tomasza M.: "Nie wiem, czy powinienem nazywać go swoim synem"

Oddał śmieci właścicielowi. "Postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce"

Zobacz wideo: Rekordowa temperatura w Moskwie. Termometry pokazały aż 30,7 st.

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości